Pretraži

Malezija iz ugla travel influenserke Lene Stefanović: Evo šta obavezno treba posetiti i koje 3 važne lekcije ćete naučiti

Izvor:  IDJTV
|
Uncategorized
0
Malezija, Lena Stefanović
Foto: Instagram printscreen/lenaastef

Evo kako izgleda Malezija u očima influenserke Lene Stefanović i koje lekcije je ona naučila tokom ovog putovanja dok je spavala u plemenu Iban i obilazila ostrvo Bornea.

Lena Stefanović, jedna od naših najpoznatijih travel influensera, završila je Višu Turističku školu, nakon čega je upisala master u Veneciji. Njen profil na Instagramu prati više desetina hiljada ljudi, a ona ga je pretvorila u svojevrstan dnevnik putovanja. Naime, ona na svom profilu pokazuje kako izgleda njen život na relaciji Beograd – Vencija, ali i vodi pratioce kroz svojevrsna virtuelna putovanja kroz daleke predele.

Na njenom profilu pratioci mogu pronaći savete za putovnaja, za prevoz, smeštaj i šta obići na kojoj lokaciji. Ona je obišla mnoge predele o kojima dosta ljudi sanja, a nedavno je ova influenserka povele pratioce na putovanje kroz Maleziju, saveznu ustavnu monarhiju u Aziji.

Presedanje u Dohi

Pre nego što je počela priču o samoj Maleziji, Lena se osvrnula na presedanje u Dohi, s obzirom na to da su velike šanse da ćete, ukoliko putujete na neku daleku destinaciju, presedati upravo ovde.

– Ukoliko putujete na neku daleku destinaciju, velika je verovatnoća da ćete presedati u Dohi, pa evo šta možete ako imate presedanje duže od 5, poželjno 6 sati ili više – započela je influenserka.

– Svakako najbolja opcija da vam proleti vreme je da izađete sa aerodoroma. Za tako nešto, ako ste građani Srbije vam ne treba viza, a novac ne morate da menjate, jer možete platiti karticom na dosta mesta, ja sam čak i magnete platila karticom. U Souq Waiq, stari grad Dohe, se lako stiže sa aerodroma direktnom metro linijom, karta se lako kupuje na automatu i sve je obeleženo. Kada stignete upijte malo duh starog grada gde prodavnice rade dvokratno od 10 do 12 i od 16 do 22 časa, a restorani uglavnom do ponoći, a neki čak 24 sata – istakla je ona pa dodala šta ne smete propustiti u ovom gradu.

– Naravno, ne smete propustiti ni panoramu grada (Doha Skyline Viewpoint). Ipak, ukoliko vam se ne izlazi sa aerodroma druge mogućnosti su spa centar sa bazenom koji košta 45 evra ili da platite neki lonunge od 50 evra. Ja sam bila u tom najpovoljnijem (Oryx) pre 4 godine i iskreno ne vredi – završila je ona priču o Dohi, pa krenula na putovanje kroz Maleziju.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jelena Stefanović (@lenaastef)

Putovanje do Bornea i Kuala Lumpur

Lena je priče iz Malezije započela mesec dana nakon što se vratila sa puta, a prvo što je predsatvila je prestonica Kuala Lumpur.

– Mesec dana od povratka sa tog putovanja, vreme je da započnem digitalni putopis o Maleziji, konkretnije o Borneu na kom sam provela najviše vremena tokom ovog putovanja – započela je Lena.

– Ipak, doći u Maleziju a ne videti prestonicu Kuala Lumpur – bio bi greh i baš odatle je počelo istraživanje nakon leta preko Dohe, što je uključivalo let BG-Doha od 4.5h, pauzu između letova i 7.5h leta od Dohe do KUL.

Influenserka je takođe pratiocima objasnila i šta je potrebno državljanima Srbije ako se odlučuju za putovanje do Malezije.

-Za dolazak u Maleziju, državljanima Srbije je potrebna turistička viza. Ona se izdaje u Ambasadi Malezije u roku od najmanje tri radna dana i spisak dokumenata potrebnih za ovu vizu možete pronaći na zvaničnom web sajtu ambasade Malezije.

Nakon toga se osvrnula na najbolje vreme za posetiti Maleziju, kao i na samu klimu ove zemlje.

– Moram priznati da se nikada do sada nisam suočila sa zemljom koja ima toliko nepredividivu klimu i sezonu. I baš mi je teško da vam dam odgovor kada je najbolje doći ovde. Iako su mi rekli za Borneo da je ovo pogrešno vreme da se ide – vreme je zaista bilo više nego korektno. Pokisli smo ,,samo” 2-3 puta u pljuskovima koji su kratko trajali, ali kiša je generalno bila retka i plus kad je ima ona je topla tako da ne smeta. Ipak, ono od čega čovek u ovoj zemlji može biti više mokar od kiše je vlažnost vazduha kakvu u životu nisam osetila, ali o tome ću vam tek pričati – rekla je ona, pa istakla nekoliko stvari o oblačenju.

– Kako je Malezija zemlja u kojoj religijski dominira Islam, bila sam poprilično zbunjena o tome kako se odevati. Ipak već prvog dana na ulicama Kuala Lumpura viđala sam devojke u šorcićima mada verujem da je to uticaj urbanog grada. Svakako, osećala sam potrebu da se oblačim pristojno, a moram vam priznati da zbog pomenute vlage su mi najviše odgovarale široke pantalone laganih materijala, naročito na Borneu – rekla je Lena, pa dodala.

– Stanovnici Malezije su ljubazni i jako dobro govore engleski, pa sa sporazumevanjem nije bilo problema, jedino je teže bilo komunicirati sa pripadnicima plemena koje sam posetila na kraju ovog putovanja – ali do tada ću podeliti sa vama još puno puno priča o ovoj zemlji.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jelena Stefanović (@lenaastef)

Malezija nas uči tri bitne lekcije

Lena se uvek trudi da svojim pratiocima predstavi što korisiniji sadžaj. Njen je cilj da na svakom putovanju nauči nešto novo, ali i da to što nauči prenese svojim pratiocima. Malezija je svakako zemlja dosta drugačija od naše, i zemlja u kojoj se dosta toga može naučiti, a Lena predstavlja tri lekcije koje daje putovanje u Maleziju.

– Malezija je odličan primer kako različite etničke grupe i narodi mogu živeti u apsolutnoj harmoniji i miru. Baš zbog toga u ovoj zemlji možete posetiti prelepe religijske objekte i islama i budizma i hrišćanstva i hinduizma – započela je Lena sa prvom lekcijom pa se nadovezala na drugu.

– Ova zemlja nas uči koliko je važna briga o prirodi. Čak i u većim gradovima poput urbanog Kuala Lumpura u ovoj zemlji je zelenilo na sve strane – istakla je ona.

– I za kraj, važan je balans. To će svakako osetiti vaše telo kada u Maleziju uđete sa vrelog vlažnog vazduha u ledene prostorije gotovo svakog modernog objekta ove zemlje. Smrzla sam se u svakom zatvorenom restoranu, u hotelskim sobama, na masaži i to mi je možda jedini negativan utisak o ovoj zemlji – rekla je Lena u reel-u.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jelena Stefanović (@lenaastef)

Borneo

Centar Leninog putovanja bilo je ostrvo Borneo, tačnije malezijski deo, a Lena ga je ukratko predstavila svojim pratiocima.

– Posetila sam Boreno, treće najveće ostrvo na svetu! Na ovom ostrvu se nalaze 3 države: Brunej, Malezija i Indonezija, a ja sam obilazila malezijski deo. Više od 50 posto ovog ostrva je prašuma, tako da je obilazak Bornea posebna ekspedicija za koju se morate opremiti recimo kabanicom, zatim prozračnom odećom jer ste zbog vlage jako često mokri. Poželjno je da imate dvogled za posmatranje životinja, a nezaobilazno je i sredstvo protiv komaraca, ali ne ono koje ćete naći u svojoj zemlji, to ne radi, već kupiti lokalni koji je za ove uslove – naglasila je Lena pa istakla za koga su ovi predeli:

– Od Malezijskog Bornea ne očekujte slikabilna mesta, ovo ostrvo je za ljude koji vole prirodu i da o njoj nauče više. Borneo je kuća za 15 000 različitih vrsta biljaka i 222 sisara od kojih se 44 nalaze samo na Borneu – naglasila je influenserka pa započela svoju priču o ovom ostrvu i njegovom šarenolikom živom svetu.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jelena Stefanović (@lenaastef)

Orangutani u Borneu

Ako posećujete Borneo, gotovo je nemoguće da ne sretenete ogangutane. Ove životinje su domaćini ovog ostrva, a Lena je sa svojim pratiocima podelila nekoliko detalja vezanih za ovu zanimljivu vrstu.

– Doći u Borneo i ne videti orangutane je jednako kao da odete u Rim i ne vidite Koloseum. Baš zato na putovanju na Borneo imala sam prilike videti orangutane u njihovom rehabilitacionom centru Sepilok koji je osnovan 1964. godine kako bi pružio pomoć siročadi orangutana, kao i onima koji su žrtve krčenja šuma, lova i drugih pretnji njihovom opstanku – prepričala je Lena njenon prvo iskustvo sa ovom vrstom, pa se odmah naodvezala i na drugo.

– Moj drugi susret sa orangutanom bio je u divljini, što je zaista stvar velike sreće, ali o tom događaju ću tek pričati. Inače orangutan je najbliži srodnik ljudima po genetskom materijalu, ipak kažu da je od čoveka jači 8 puta, baš zbog te snage kao od šale visi sa drveća na kom kažu da provede većinu svog životnog vremena. Nažalost, orangutani su ugrožena vrsta, njihov dom je uništen zbog krčenja šuma u jugoistočnoj Aziji, pa se u divljini mogu pronaći još samo na ostrvima Borneo i Sumatra, gde ćete uživati u posmatranju ove pametne životinje – navela je ona.

Po svemu sudeći Lenino oduševljenje orangutanima je bilo veliko. Influenserka je ostala zaista zadivljena ovom retkom vrstom, pa je nakon ovog izlaganja u videu, u samom opsiu istakla nešto više o njima. Za početak ona je navela razloge zbog kojih je ova životinja toliko posebna.

Malezija, Lena Stefanović
Foto: Instagram printscreen/lenaastef

– Među raznovrsnim divljim životinjama, orangutani se ističu kao simbol Bornea, ali i simbol lepote i snage tropske prašume. Ovi nežni divovi žive u gustim krošnjama šuma, odakle pažljivo nadgledaju svoje teritorije. Njihova sposobnost korišćenja alata, inteligencija i duboki društveni odnosi čine ih fascinantnim bićima. Međutim, suočeni su sa poteškoćama kao što su seča šuma, nelegalni lov i spor proces razmnožavanja, zbog čega orangutani Bornea postaju simbol borbe za očuvanje prirode i važnosti zaštite njihovog ugroženog staništa – navela je ona, pa je istakla na koji način je ona imala priliku da ih posmatra.

– Kao posetilac Sepiloka, rehabilitacionog centra za ugrožene orangutane imala sam priliku da posmatram ove životinje u njihovom njihovom prelepom ogromnom prostranstvu prašume. Posetioci ovde dolaze ujutru i popodne na njihovo hranjenje voćem od kojih preferiraju plodove poput smokvi, manga, durijana i ličija – rekla je Lena pa dala nekoliko saveta na koji način da se ponašate ako idete „u posetu“ ovim životinjama.

– Prilikom posete ovom centru važno je da se bude tihi i da se nipošto ne uznemiravaju orangutani. Takođe, zabranjeno je unošenje flašica, kesa ili bilo čega što bi ovoj radoznaloj životinji moglo privući pažnju – rekla je ona, pa prepričala jednu zanimljivu priču vezanu za ove životinje, a koju je čula od lokalaca.

– Mada sam primetila da su ,,kulirali” ljude koji ih posmatraju, čuli smo zanimljivu priču o tome kako je jednom orangutanu ničim izazvanom prosto došlo i pre par godina jednog čoveka je skinuo ,,do gaća”, on se naravno nije ni pokušavao braniti jer su ove životinje ipak snažne i pustio je orangutana da obavi šta je naumio. Srećom, taj čovek nije povređen, pa je ova priča ostala samo angedota.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jelena Stefanović (@lenaastef)

Velika petorka Bornea

Svima je poznata „velika petorka Afrike“ koju čini pet velikih afričkih životinja, a to su lav, afrički slon, afrički bivo, leopard i crni nosorog, a to su životinje koje je najteže uloviti „lovom pešice“. Ipak nije Afrika jedina koja poseduje veliku petorku – svoje predstavnike u životinjskom svetu ima i ostrvo Boreno, a sada je Lena predstavila koje su to tri, ali i koje je ona srela tokom plovidbe čamcem.

– Ne, nema samo Afrika veliku petorku, ima je i ostrvo Borneo – započela je influesnerka pripovedanje.

– Baš kao u Africi, kada idete na safari na malezijskom Borneu postoje istraživački pohodi, ali malo drugačije – čamcem po reci Kinabatangan u nadi da će radoznali posetioci opaziti u divljini orangutana, dugonosog majmuna, bornejskog malog slona ili ti najmanju vrstu slona na svetu, pticu nosoroga i estuarskog krokodila. Na putovanju na ostrvo Borneo možda nismo imali sreće videti svih pet, ali je sama vožnja čamcem na ovoj reci je bila dovoljno prelepa čak i po pljusku, a i upotpunio ga je ostali životinjski svet kom smo se mogli diviti dok uživa u potpunoj slobodi u neverovatnoj prirodi – objasnila je Lena.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jelena Stefanović (@lenaastef)

10 fotografija koje oslikavaju Borneo

Lena je nekoliko dana provela istražujući floru i faunu ostrva Borneo, što je za nju predstavljalo pravu avanturu, ali nakon nekoliko dana u prirodi došlo je vreme za opuštanje na ostrvima Sapi i Manukan. Ipak, pre objava sa ovih ostrva Lena je postavila  10 fotografija koje na pravi način opisuju ostrvo Bornea.

1. Odlazak na pijacu na Borneu je kao odlazak u muzej na nekim drugim destinacijama.

2. Jedna fotografija sa ,,časa” u prirodi gde smo učili o biljkama koje rastu na ovom ostrvu i kako ih je lokalno stanovništvo upotrebljavalo za lečenje.

3. Moja omiljena fotografija orangutana sa ovog putovanja.

4. Prvi susret sa dugonosim majmunom.

5. Oči u oči sa sunčevim medvedom.

6. Čaj i pohovane banane na reci Kinabatangan.

7. Kupanje u lekovitoj vodi (Poring Hot Spring).

8. Rainforest discovery centre – prvo istraživanje džungle.

9. Još jedan momenat kuliranja na reci Kinabatangan.

10. Bujna priroda Bornea.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jelena Stefanović (@lenaastef)

Ostrva Sapi i Manukan

Nekoliko dana Lena je istraživala prirodu ostrva Bornea, a onda je zajedno sa grupom sa kojom je krenula na ovo putovanje odlučila da se odmori na ostrvima Sapi i Manukan koji poput Bornea pripadaju malezijskoj državi Salbah.

– Ova ostrva imaju najlepše plaže u celoj regiji što vam verovatno govore fotogafije na kojima možete videti pesak mekan kao brašno i tirkizno plavu boju Južnog kineskog mora – započela je influesnerka predstavljanje ovih božanstvenih destinacija, pa istakla ko su najčešći posetioci ostrva.

Inače, ova ostrva su jako popularna letovališta za Kineze, pa ćete ih dosta videti ovde kako full obučeni plivaju, ali ne iz religijskih razloga kao malezijski Muslimani, već jer štite kožu.

– Do ostrva smo stigi iz grada Kota Kinabalu brzim brodom za svega par minuta vožnje i imali smo prilike gotovo celog dana uživati u hladovini, u plivanju, ronjenju sa maskom u delu gde ima korala ili u pijuckanju kokosa, što sam i ja uradila, a kako je bio poslednji dan 2023. dok sam pijuckala taj kokos ispisivala sam i ciljeve za 2024. godinu uz omiljene pesme na slušalicama – predstavila je Lena njihov put do ostrva.

– Moram priznati da smo videli puno izvanrednih stvari i pre i posle toga, ali to mi je bio omiljeni dan na putovanju u Maleziju upravo zato što je bio opuštajuć, a mene je prethodna godina toliko iscrpela na svakom nivou. I baš tu u pesku prelepe plaže ostrva Sapi negde između gutljaja kokosa i Abbinih pesama sam donela odluku da ću ove godine baš kao u tom momentu usporiti i više uživati u malim stvarima i da želim da se okrenem sebi i stvarima koje volim a koje sam zapostavila – završila je ona, ističući svoje novogodišnje ciljeve.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jelena Stefanović (@lenaastef)

Pleme Iban – „lovci na glave“

Tokom putovanja kroz Maleziju Lena je imala dosta putovanja, istraživala je prelepe predele, floru, faunu, urbane delove zemlje, ali ono što je na nju ostavilo najveći utisak jeste boravak u plemenu Iban.

Kažu da je narod najbolji pokazatelj jednog predela, a evo kako se Lena provela tokom posete ovom plemenu, šta je novo naučila o njima, a šta je ona naučila njih.

– Prespavala sam u plemenu Iban koje je poznato kao „lovci na glave“. Ali moja glava sa njima je bila sigurna, danas su gostoljubivi i otvoreni ka pokazivanju svojih običaja svetu, a po načinu oblačenja i življenja su dakako modernizovani – započela je ona, pa istakla za koga je, odnosno za koga nije ova avantura.

– Spavanje u Iban plemenu nije za vas ako očekujete komfor, privatnost i uglađen prostor. Iban pleme živi u takozvanoj dugoj kući iliti long house tako da ćete spavati zajedno sa grupom sa kojom ste tu na dušeku na podu, sa mrežom za komarce pod istim krovom sa plemenom. Obroci će vam biti servirani tradicionalno na podu i ovde se jede ubedljivo najukusnija hrana u Maleziji – navela je ona, pa dodala kako će vam biti neophodan prevodilac tokom posete ovom plemenu.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jelena Stefanović (@lenaastef)

Kako pleme ne govori engleski sa vama obavezno ide vodič-tumač, ali moram priznati da sam tokom boravka najviše uživala dok sam plemenske mališane pokušavala naučiti osnovama engleskog kroz igru i to će mi zauvek ostati najlepša uspomena na putovanje kroz Borneo, a ako ne i jedna od najlepših putničkih uspomena. I za kraj, ono „lovci na glave“ se ne odnosi na to da je Iban pleme nekada bilo ljudožersko (jer to nije tačno) već na nekadašnji deo tradicije o kom sam vam ispisla više u opisu videa – završila je ona pripovedanje o ovom plemenu, pa u opisu rekla nešto više o njegovoj istoriji i običajima.

– Da odmah pređemo na stvar, nisam želela da vas sa prvom rečenicom videa ubedim da smo pošli u neku veliku avanturu za koje smo morali biti mnogo hrabri, već da započnem video sa činjenicom koja jeste tačna. Ovo pleme zaista zovu head hunters jer im je nekada deo tradicije bio da muški pripadnici plemena ,,donesu glavu čoveka” kako bi dokazali porodici buduće žene da su dovoljno sposobni i spremni da brane porodicu.

– Ta tradicija je zabranjena zakonom pre 90 godina. Jedino svedočanstvo toga je što u svojim dvorištima Iban pleme neretko čula ,,trofeje” svojih predaka, što mi na sreću (nas plašljivih) to nismo videli – predstavila je Lena običaj koji bi bio čudan većem broju stanovnika Evrope, pa objasnila kako su putnici iz njene grupe doživeli ovo iskustvo.

– Moram priznati da se većini mojih putnika iz grupe ovo iskustvo nije leglo, pre svega zbog manjka higijenskih uslova, što razumem i ne osuđujem iako lično i za sebe smatram da mi ništa ne faki da 2 dana budem u divljini i drugačijim uslovima od onih na koje sam navikla. Jedino mi je smetala užasna sparina i vrućina, a klime naravno nema – istakla je ona, pa dodala:

– Ja sam ovaj boravak shvatila kao ispunjavanje neostvarene želje da budem deo emisije Survivor, a kako sam ekstremno smotana i nespretna ja bih ispala još u brodu ka ostrvu tako da se za to nikada neću prijaviti i ovo iskustvo će mi biti nešto najbliže tome.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jelena Stefanović (@lenaastef)

 

 

Komentari (0)

Trenutno nema komentara. Budite prvi i ostavite komentar.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Povezane vesti

Najnovije iz Uncategorized