
Najprestižnija noć u Holivudu pripada… Oskarima! A ove činjenice o njima sigurno će vas zaintrigirati pred ovogodišnju ceremoniju koja se održava 2. marta u Los Anđelesu.
Statua Oskara je visoka 34 cm i teška 3.85 kg, prikazuje viteza u Art Deco stilu, koji drži mač i stoji na filmskoj traci sa pet krakova, koji predstavljaju originalne grane Akademije: glumce, pisce, reditelje, producente i tehničare.
Oskari se dodeljuju svake godine tokom ceremonije uživo koju organizuje Akademija za filmske umetnosti i nauke, u znak priznanja za izuzetnost u filmskim dostignućima.
Prva dodela Oskara održana je 16. maja 1929. godine na privatnoj večeri u hotelu Roosevelt u Holivudu, uz prisustvo oko 270 ljudi.
Poredeći to sa trenutnim brojem gledalaca (oko milijardu širom sveta), koji prate svoje omiljene zvezde u elegantnim toaletama sa skupocenim nakitom, dok se nadaju da će čuti svoje ime kao dobitnika Oskara.
Mnogo je priča o poreklu imena „Oskar“.
Statua je zvanično nosila naziv „Akademijska nagrada za zasluge“, a „Oskar“ je bio nadimak koji je korišćen decenijama bez jasnog objašnjenja svog porekla.
Najčešće pominjana priča odnosi se na Margaret Herik, koja je radila kao bibliotekarka u Akademiji i kada je prvi put videla statuu Oskara, našalila se sa svojim mužem rekavši da liči na njenog ujaka Oskara.
Još jedna holivudska priča kaže da je Beti Dajvis tvrdila da je statuu nazvala Oskar po svom prvom mužu, Harmonu Oskaru Nelsonu, jer ju je „izgled stražnjice statue podsećao na njega“.
Međutim, naziv „Oskar“ korišćen je najmanje dve godine pre toga, pa je Dejvis odustala od svog tvrdjenja. Od 1939. godine, ime Oskar je zvanično usvojeno od strane Akademije.
Domaćini sa najviše nastupa
Od prve ceremonije Oskara 1929. godine, 73 različite osobe su bile domaćini ili su ko-domaćini događaja. Neki su nastupali više puta, a Bob Houp je rekorder sa 18 nastupa, počevši od 1940. godine.
Tokom godina, domaćini Oskara su bili glumci i glumice, muzičari i komičari. A 1958. godine, Paja Patak je putem filmske magije, zajedno sa Bobom Houpom, Dejvidom Nivnom, Džejmsom Stjuartom, Džekom Lemonom i Rozalind Rasel, bio ko-domaćin.
Još jedna dodela Oskara, 97. po redu, čiji će domaćin ove godine po prvi put biti komičar i voditelj Konan O’Brajan, biće emitovana u nedelju, 2. marta, a za ovo uzbudljivo veče pripremite se uz neke od najzanimljivijih činjenica o Oskarima.
Prvi Oskari 1929. godine trajali su 15 minuta. S druge strane, ceremonija 2002. godine trajala je četiri sata i 23 minuta. Godine 2010. organizatori su doneli odluku da dobitnici moraju da održavaju govore zahvalnosti u trajanju od 45 sekundi ili manje.
Godine 1949. Akademija je počela da broji Oskare, počevši od broja 501.
Prva dodela Oskara koja je prenošena na TV-u bila je 19. marta 1953. godine, a prenosila se širom SAD i Kanade. Trinaest godina kasnije, 18. aprila 1966. godine, Oskari su prvi put prenošeni u boji. Oba prenosa vodio je Bob Houp.
Jedini Oskar koji je dobio Oskara bio je Oskar Hamerštajn II, koji je osvojio nagradu za pesmu „The Last Time I Saw Paris“ iz filma „Lady Be Good“ iz 1941. godine.
Iako je Akademija prilično konzervativna, film „Midnight Cowboy“ iz 1969. godine, koji je bio označen kao „X“, osvojio je Oskara za najbolji film i ostao je jedini film označen ocenom „X“ (eksplicitan sadržaj) koji je osvojio Oskara.
Glumac Džejms Din bio je jedini glumac koji je dva puta nominovan posthumno za Oskara za najboljeg glumca; jednom za film „East of Eden“ iz 1955. godine, a zatim i za film „Giant“ iz 1956. godine.
Prvi film snimljen u boji koji je osvojio Oskara za najbolji film bio je „Gone With The Wind“ iz 1939. godine.
Do 61. dodele Oskara 1989. godine, zaštitna fraza bila je: „A pobednik je…“ („And the winner is…“). Zatim je promenjena u: „A Oskar ide…“ („And the Oscar goes to…“). Nisu svi primetili ovu promenu fraze.
Na dodeli Oskara 1974. godine, muškarac je trčao po sceni go, pokazujući znak mira dok je Dejvid Niven bio na sceni i predstavljao kategoriju za najbolji film. Striper je bio potpuno obnažen dok je trčao po sceni iza Nivena. Niven je brzo reagovao i rekao: „Jedini smeh koji će ovaj čovek ikada dobiti u životu je da se skine i pokaže svoje nedostatke.“ Publika je prasnula u smeh i aplauzirala Nivenovoj brzoj dosetki.
Tokom Drugog svetskog rata, Oskar je pravljen od gipsa umesto od metala, kao podrška ratnim naporima. Nakon rata, gipsani Oskari su zamenjeni za tradicionalne metalne.
Mnoge su situacije u kojima se braća i sestre takmiče, a to se dogodilo i na Oskarima. Džoan Fontajn i sestra Olivija de Haviland takmičile su se za isti Oskar 1941. godine – za filmove „Suspicion“ i „Hold Back the Dawn“, dok su Lajn i Vanesa Redgrejv imale rivalstvo nekoliko godina kasnije. Međutim, Etel i Lionel Bario su jedini brat i sestra koji su osvojili Oskare za glumu, iako u različitim godinama. Lionel je osvojio Oskara 1931. godine za film „A Free Soul“, a Etel 1944. godine za film „None But the Lonely Heart“.
Prvi Oskar za najboljeg glumca dodeljen je Emilu Janingu za njegove uloge u filmovima „The Last Command“ i „The Way of All Flesh“. On je morao da se vrati u Evropu pre ceremonije, pa je Akademija odlučila da mu dodeli nagradu ranije, što ga je učinilo prvim dobitnikom Oskara u istoriji.
Komentari (0)
Trenutno nema komentara. Budite prvi i ostavite komentar.