Pretraži

Milioni, ambicije i smrt na dnu okeana: Netflix razotkriva mračne tajne i čoveka odgovornog za tragediju koja je opčinila i šokirala svet

Autor:  Redakcija IDJTV
|
Popcorn
0
Foto: Netflix Printscreen

Pre dve godine svet je bio opčinjen pričom o katastrofi podmornice Titan, neregulisane podvodne letelice koja je bila smrskana tokom pokušaja da dođe do olupine Titanika.

Svi koji su se nalazili na brodu izgubili su život, uključujući Šahzadu Davuda i njegovog sina Sulemana Davuda, Hamisa Hardinga, stručnjaka za Titanik Pola-Anrija Nargeolea, i Stoktona Raša, pilota Titana i direktora matične kompanije OceanGate.

Priča iza ove tragične nesreće ispričana je u dokumentarcu „Titan: Katastrofa OceanGate-a“, koji stiže ovog meseca, i to već sutra, na Netflix.

Ovi događaji su se odigrali pred očima javnosti u junu 2023. godine, ali je pozadina vezana za Raša i njegovo očigledno ignorisanje opasnosti jedan od glavnih fokusa ovog filma.

Ko je bio Stokton Raš?

Režiser Mark Monro posvećuje veliki deo filma razotkrivanju ličnosti Stoktona Raša, čoveka čiji su snovi o slavi zaista ostvareni tek njegovom smrću – i načinom na koji je do nje došlo.

Ljudi koji su radili uz Raša – i za njega – opisuju ga kao nekoga ko je želeo da bude poznat kao novi Džef Bezos ili Ilon Mask. Takođe, prema sopstvenim rečima, nije pridavao veliku važnost bezbednosti aktivnosti svoje kompanije.

Portret koji se o Rašu gradi u dokumentarcu „Titan: Katastrofa OceanGate-a“ nije nimalo laskav — on je odbacivao sva upozorenja i ućutkivao uzbunjivače koji su uzalud pokušavali da ga obuzdaju pre nego što bude kasno.

U trejleru iznad, jedan od učesnika dokumentarca kaže da je Raš bio „na granici psihopate“ i da je bio nemoguć za upravljanje kao šef sopstvene firme. Platio je cenu svoje arogancije — ali nije bio jedini.

Foto: Youtube Printscreen/Netflix

Zašto je Titan podbacio?

Ovo pitanje se detaljno istražuje u samom dokumentarcu, ali kratak odgovor je: Raš je odlučio da Titan bude napravljen od materijala koji nisu bili namenjeni za dubokomorske podmornice.

Postoji razlog zašto su retke ekspedicije do olupine Titanika — ona se nalazi na skoro 3.800 metara ispod površine okeana, a to je dubina koju je Titan mogao da dostigne samo ograničen broj puta pre nego što bi bio smrvljen pod pritiskom.

U dokumentarcu se pojavljuju brojne slike i video snimci samog Titana, i možda će vas užasnuti saznanje da su Raš i njegovi piloti upravljali letelicom pomoću običnog gejmerskog džojstika (kontrolera). Raš je Titan namenio bogatim turistima, ali su neki od njih bili s razlogom zgroženi koliko je letelica delovala nesigurno. Ta reakcija im je možda i spasla život.

Da li dokumentarac „Titan: Katastrofa OceanGate-a“ govori o drugim žrtvama?

Ne. Uglavnom, film je fokusiran na Raša, izgradnju Titana i osnivanje OceanGate-a. U budućnosti svakako ima prostora za više dokumentaraca o ostalim žrtvama, ali gotovo sve u ovom filmu se vrti oko samog Raša.

Izgleda neizbežno da će neko jednog dana snimiti igrani film o Rašu. Za sada, „Titan: Katastrofa OceanGate-a“ može se smatrati konačnim prikazom onoga što se desilo.

„Titan: Katastrofa OceanGate-a“ biće dostupan za strimovanje na Netflixu od 11. juna.

Komentari (0)

Trenutno nema komentara. Budite prvi i ostavite komentar.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Povezane vesti

Najnovije iz Popcorn