
Britanski regulator za zaštitu podataka je pokrenuo veliku istragu protiv TikToka, Reddita i Imgura zbog obrade dečijih podataka
Britanski poverenik za informacije (ICO) pokrenuo je veliku istragu o TikToku, Redditu i Imguru, izražavajući nove zabrinutosti u vezi s time kako društvene mreže rukuju ličnim podacima dece.
ICO posebno istražuje način na koji TikTok koristi podatke tinejdžerskih korisnika za preporučivanje sadržaja, usled rastućih strahova da bi njegov algoritam mogao izložiti mlade ljude štetnom ili zavisničkom materijalu.
Algoritmi društvenih mreža dizajnirani su tako da zadrže korisnike angažovanim, ali kritičari tvrde da mogu i zarobiti decu u krugovima ekstremnog ili neprikladnog sadržaja.
Britanski ministar tehnologije, Piter Kajl, izjavio je za The Guardian još u januaru: „Iskreno sam zabrinut zbog vlasničkog modela TikToka.“
Regulator je saopštio da će istraga utvrditi da li je društvena mreža prekršila zakone o zaštiti podataka. Sa druge strane TikTok je prošle godine kažnjen sa 12,7 miliona funti od strane ICO-a zbog zloupotrebe podataka dece.
U međuvremenu, Reddit i Imgur su takođe pod istragom zbog načina na koji verifikuju starost svojih korisnika, dok regulatori pojačavaju pritisak na kompanije koje ne primenjuju stroge mere provere godina.
Ova istraga dolazi u trenutku kada raste pritisak na vodeće tehnološke kompanije, posebno društvene mreže, da zaštite svoju mladu publiku. Posebno nakon što je britanski regulator 2021. godine uveo Kodeks za zaštitu dece na internetu, koji postavlja strožija pravila za rukovanje dečijim podacima, osiguravajući da najbolji interes deteta bude prioritet prilikom dizajniranja i razvoja onlajn servisa.
Pravni stručnjak Vilijam Ričmond-Kogan upozorio je da bi ova istraga mogla dovesti do tužbi protiv platformi koje neodgovorno koriste podatke dece.
„Odgovorne kompanije neće čekati da budu uzete kao primer, bilo na sudovima ili od strane regulatora, već će nastojati da steknu konkurentsku prednost i smanje rizik osiguravanjem potpune usklađenosti sa zakonima“, rekao je on.
Takođe je istakao da, iako je TikTok trenutno u centru pažnje, manje firme ne bi trebalo da pretpostave da su imune na slične regulatorne mere.
U međuvremenu, vlade širom sveta izražavaju zabrinutost zbog veza TikToka s Kinom, a neke zemlje su ga čak zabranile zbog nacionalne bezbednosti.
S druge strane Atlantika, TikTok se takođe suočava s problemima, nakon što je nakratko bio ugašen usled odluke Vrhovnog suda da potvrdi zakon kojim se zabranjuju ByteDance servisi iz bezbednosnih razloga.
Međutim, predsednik Donald Tramp je odložio zabranu, dajući administraciji vremena da pronađe alternativno rešenje za preuzimanje kontrole nad aplikacijom.
Komentari (0)
Trenutno nema komentara. Budite prvi i ostavite komentar.