Pretraži

ChatGPT pred bankrotom?! Kompanija zabeležila gubitak stotina miliona dolara, korisnici se žale da program postaje sve „gluplji“

Hi-Tech
0
Credit: JAQUE DA SILVA / Zuma Press / Profimedia

Veštačka inteligencija je bila u vestima veći deo ove godine. Kada pomislite na ovu temu, odmah vam na pamet padne chatbot kompanije OpenAI, ChatGPT, kao i Microsoftov Bing Chat, koji koristi OpenAI tehnologiju.

I dok je kompanija postigla značajan napredak u ovoj oblasti, chatbot se suočava s nekim izazovima. Nedavni izveštaj navodi da alat postaje sve lošiji. Prema studiji, odgovori chatbota su se pogoršali uprkos naporima OpenAI-a da uvede nove funkcije kako bi poboljšali njegovu upotrebljivost, a mnogi korisnici navode da odgovori chatbota postaju sve gluplji.

Pored toga, čini se da je kompanija navodno na ivici bankrota. Firstpost je istakao nekoliko razloga za ovu situaciju prema statističkim podacima koje je podelio Analytics India Magazine.

Prvo, vođenje chatbota zasnovanog na veštačkoj inteligenciji nije lak zadatak, posebno kada se radi o troškovima. OpenAI troši otprilike 700.000 dolara dnevno na vođenje alata. Da ne pominjemo količinu novca koja se koristi za nabavku GPU-ova od kompanija poput NVIDIA-e kako bi se osiguralo da sve funkcioniše besprekorno.

Ali, po svemu sudeći, OpenAI možda neće moći još dugo da nastavi s ovim, uprkos naporima da ostvari prihod monetizacijom GPT-3.5 i GPT-4. Microsoft, zajedno s nekoliko nedavnih investitora, pokriva ove troškove. Koliko će dugo investitori pomagati da se posao održi ako ne mogu da povrate svoje investicije?

Pored finansijskih problema, OpenAI beleži i pad broja korisnika koji koriste usluge njegovog chatbota. Kompanija je zabeležila pad od 12 procenata u svojoj bazi korisnika između juna i jula, prema podacima SimilarWeb-a, što znači gubitak od oko 200.000 korisnika.

Pored toga, Sem Altman, šef OpenAI-a, bio je posebno glasan u isticanju svojih interesa i ciljeva za ChatGPT, koji se razlikuju od ciljeva OpenAI-a. Altman je fokusiran na postizanje AGI superinteligencije, dok OpenAI teži ostvarivanju profita.

I dok OpenAI nastavlja intenzivno da ulaže u ovaj poduhvat, Altman je takođe izrazio zabrinutost zbog bezbednosnih mera kako bi se osiguralo da alat ne izmakne kontroli.

On želi da vidi učešće vlade u implementaciji regulativa koje kontrolišu način na koji ljudi mogu koristiti mogućnosti alata. FTC je već pokrenuo istragu o ChatGPT-u kako bi se utvrdilo da li je kompanija prekršila zakone o zaštiti potrošača. S obzirom na veliko ulaganje i prošireno partnerstvo s OpenAI-jem, Microsoft će verovatno biti pogođen.

Rečeno je da OpenAI aktivno traži nove načine za zarađivanje novca od svojih GPT-4 LLM-ova. Kompanija cilja na 200 miliona dolara godišnjeg prihoda u 2023. godini i milijardu dolara u 2024. godini, što izgleda kao ambiciozan cilj s obzirom na trenutnu situaciju. Kompanija je već zabeležila gubitak od 540 miliona dolara od lansiranja chatbota.

Komentari (0)

Trenutno nema komentara. Budite prvi i ostavite komentar.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Povezane vesti

Najnovije iz Hi-Tech