Pretraži

Knjige koje možete pročitati za 1 dan: Ovi naslovi su za sve one koji nemaju previše slobodnog vremena

Fun
1
Foto: CBW / Alamy / Alamy / Profimedia

Da li ste nekada imali veliku želju da započnete sa čitanjem neke knjige, ali ste shvatili da ipak zbog svojih obaveza nećete imati vremena – e pa, u tom slučaju, ova literatura će biti pravi izbor za vas!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Sara 🌛 (@olenasbookshelf)

Zbog užurbanog načina života, vrlo često nemamo vremena da se posvetimo sebi kao pre, a čitanje je nešto što bi trebalo svima da bude svakodnevica.

Ako ipak imate želju za čitanjem, ali ne i dovoljno vremena, Instagram profil @olenasbookshelf nam preporučuje 10 knjiga koje možemo pročitati za samo jedan dan.

Životinjska farma – Džordž Orvel (160 strana)

Foto: Jeffrey Whyte / Alamy / Alamy / Profimedia

„Životinjska farma“ je satirični roman engleskog pisca Džordža Orvela, objavljen 1945. godine. Radnja knjige prati grupu životinja koje preuzimaju kontrolu nad svojom farmom kako bi pobegle od vlasnika, gospodina Džonsa, te uspostavile sopstvenu autonomiju. Međutim, kako vreme prolazi, neke životinje počinju da zloupotrebljavaju svoju moć, dovodeći do korupcije i tiranije.

Ova knjiga je postala je klasično delo moderne književnosti i često se koristi kao materijal u školama za proučavanje političke satire i totalitarizma.

Stranac – Alber Kami (102 strane)

„Stranac“ je roman francuskog pisca Albera Kamija, objavljen 1942. godine. Radnja knjige prati glavnog lika, Mersoa, koji je izolovan i apatičan pojedinac, nezainteresovan za društvene norme i moralne konvencije. Kada Merso slučajno ubije arapskog čoveka na plaži, suočava se sa sudskim procesom i društvenom osudom.

Roman istražuje teme kao što su egzistencijalna apatija, besmisao života, stranost i osećaj izgubljenosti. Glavni lik, Merso, predstavlja „stranca“ u društvu, osobu koja se ne uklapa u konvencionalne norme i vrednosti. Kamijeva proza je suptilna i introspektivna, istražujući unutrašnji svet svog lika dok se on suočava sa spoljnim svetom koji ga ne razume.

„Stranac“ je postao klasično delo francuske književnosti i egzistencijalizma. Kamijeva analiza ljudske egzistencije i koncepta apsurdnosti postavila je temelje za njegovo kasnije filozofsko delo, a roman je ostao važan i uticajan u književnom svetu.

Dok se kafa ne ohladi – Tošikazu Kavaguči (240 strana)

Foto: Chioccia Simona/IPA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

„Dok se kafa ne ohladi“ je japanski roman autora Tošikazu Kavagučija, objavljen 2015. godine. Radnja prati glavnog lika, mladu ženu po imenu Kasumi, koja radi kao konobarica u malom kafiću. U kafiću se nalazi neobičan fenomen: stolica koja omogućava ljudima da putuju kroz vreme.

Kroz seriju epizoda koje se dešavaju u kafiću, čitaoci prate različite priče o ljubavi, gubitku, pomirenju i životnim odlukama. Svaka priča se fokusira na goste koji dolaze u kafić i koriste stolicu kako bi promenili svoju prošlost ili razrešili nerešene probleme. Kasumi posmatra te događaje i postepeno shvata snagu ljubavi i značaj života.

Poslednje što mi je rekao – Lora Dejv (288 strana)

Pre nego što je nestao, Oven Majkls poslao je ovu poruku svojoj ženi Hani. Iako je uplašena i zbunjena, Hana odmah shvata na koga se ta poruka odnosi: u pitanju je Bejli, Ovenova ćerka tinejdžerka, koja je kao dete tragično izgubila majku. I koja ne može da podnese ženu koja je stala između nje i njenog oca. Zid između njih dve deluje nepremostiv, a sada su ostale same.

Dok Hanini očajnički pozivi Ovenu ostaju bez odgovora, njegov šef je uhapšen zbog prevare, a policija počinje da ispituje i nju. Hana tada shvata da njen muž nije čovek za kojeg se izdavao, savršeni muž i otac. I da bi Bejli mogla da ima ključ za otkrivanje njegovog pravog identiteta i misterioznog nestanka.

Njih dve zajedno kreću u potragu za istinom, ali dok slažu delove Ovenove prošlosti, pred njima se otkriva budućnost kakvu nijedna od njih nije mogla ni da zamisli.

Igra naslednika – Dženifer Lin Baris (272 strane)

Foto: Jeffrey Whyte / Alamy / Alamy / Profimedia

Ovaj roman kombinuje elemente misterije, intrige i drame, a namenjen je tinejdžerskoj publici.

Radnja prati glavnu junakinju po imenu Ejvri Grembs, koja se neočekivano nađe u središtu pažnje kada ju je pokojni milijarder Tobias Hawthorne uvrstio u testament, iako je nikada pre nije upoznao. Ejvri i još četiri Hawthorneova unuka su pozvana u Hawthorne kuću, gde će morati da se takmiče kako bi osvojili deo nasledstva, ali i da otkriju tajne i mračne obiteljske intrige.

„Igra naslednika“ istražuje dinamiku između bogatstva, moći, porodičnih tajni i manipulacija, dok Avery pokušava da navigira kroz složene odnose sa ostalim naslednicima i da istraži misteriju zašto je baš ona odabrana za učešće u igri nasledstva. Roman je pun preokreta, neizvesnosti i napetosti, privlačeći čitaoce da se uključe u igru i pokušaju da razotkriju sve tajne Hawthorneove porodice zajedno sa Avery.

Leto kad je mama imala zelene oči – Tatjana Cibuleak (128 strana)

Roman „Leto kad je mama imala zelene oči“ prepliće život i smrt u pozivu na ljubav i praštanje. Kako se nositi sa bolešću koja ga izjeda? Kako prevazići bol zbog sestrine smrti? Aleksi se i dalje seća poslednjeg leta koje je proveo sa majkom u Francuskoj. Napisan poetičnim stilom koji odiše snagom, strašću, emocijom, ali i sirovošću, ovaj roman je jedno od velikih otkrića savremene evropske književnosti. Od tada je prošlo mnogo godina, ali kada mu psihijatar predloži da kroz pisanje ponovo proživi to vreme kako bi razbio umetničku blokadu od koje pati kao slikar, Aleksi uranja u sećanje i ponovo ga preplavljuju emocije koje su ga mučile kada su stigli u to malo francusko selo: ljutnja, tuga, bes. Kako oprostiti majci koja ga je odbacila? Ovo je priča o letu pomirenja i prihvatanja, o tri meseca tokom kojih su majka na samrti i psihotični tinejdžer konačno odložili oružje, podstaknuti dolaskom neizbežnog i potrebom da se pomire jedno sa drugim i sa sobom.

Svakog sledećeg leta – Karli Fortjun (255 strana)

“Svakog sledećeg leta” je dirljiva priča o ljubavi, gubitku i odlukama koje oblikuju naše živote. Karli Fortjun nas vodi kroz vreme i prostor, otkrivajući duboke emocije i snagu ljubavi koja može da prevaziđe sve prepreke. Ova priča nas podseća da je povratak kući moguć, čak i kad se čini da je sve izgubljeno.

O miševima i ljudima – Stajnbek (120 strana)

„O miševima i ljudima“ je klasični roman američkog pisca Džona Stajnbeka, objavljen 1937. godine. Radnja romana se odvija tokom Velike depresije u Sjedinjenim Američkim Državama i prati priču o dva migranta, Džordžu Miltonu i Leniju Smalu, koji putuju Kalifornijom u potrazi za poslom na farmama.

Glavni likovi su Džordž, pametan i razborit, i Leni, mentalno zaostao, ali snažan i dobronameran. Njih dvojica su nerazdvojni prijatelji koji sanjaju o vlastitoj farmi, gde bi živeli sami i slobodno. Međutim, njihovi snovi su uvek narušeni nedaćama i nesrećama koje ih prate.

Roman istražuje teme prijateljstva, solidarnosti, usamljenosti, snova i nemogućnosti ostvarivanja istih u okrutnom svetu. Stajnbek majstorski prikazuje život marginalizovanih i obespravljenih ljudi tokom velike depresije, istovremeno stvarajući emotivno dirljivu priču o ljudskoj prirodi i njenoj težnji ka slobodi i sreći.

„O miševima i ljudima“ je postao klasično delo američke književnosti, često studirano u školama i univerzitetima širom sveta, a Stajnbek je za ovaj roman dobio Nobelovu nagradu za književnost 1962. godine.

We were liars – E. Lockhart (256 strana)

Foto: AKM Images / Backgrid USA / Profimedia

Ova knjiga prati priču o bogatoj i uglednoj porodici Sinclair, koja leti provodi na privatnom ostrvu na obali Masačusetsa. Glavna junakinja je Kedi Sinclair, koja pokušava da otkrije tajnu koja leži iza traumatičnog događaja koji je zadesio njenu porodicu leta prethodne godine.

Knjiga je napisana u stilu misterije i psihološkog trilera, sa mnoštvom neočekivanih preokreta i tajni koje se polako otkrivaju. Kroz priču, čitaoci se suočavaju sa pitanjima o porodičnim odnosima, tajnama, identitetu i istini.

 

Veliki Getsbi – F. Skot Ficdžerald (219 strana)

Foto: CBW / Alamy / Alamy / Profimedia

„Veliki Getsbi“  je klasični američki romanobjavljen 1925. godine. Ovaj roman smatra se jednim od najvažnijih dela američke književnosti 20. veka.

Radnja romana se odvija u dvadesetim godinama 20. veka, u periodu poznatom kao „jazz era“ ili „roaring twenties“, i prati život bogatog i misterioznog Džej Gatsbija iz perspektive Nika Karaveja, mladog čoveka koji se doseljava u Njujork kako bi započeo novi život. Glavna tema romana je Getsbijeva  opsednutost mladom ženom po imenu Dejzi Bukanan, sa kojom je bio zaljubljen pre nego što je otišao u Prvi svetski rat. Kroz Getsbijevu beskrajnu želju da osvoji Dejzi, Fitzgerald istražuje teme ljubavi, moći, bogatstva, snova i propadanja američkog sna.

„Veliki Getsbi“ je poznat po svom poetskom stilu pisanja, slojevitim karakterima i živopisnoj slici društva koje je karakterisalo ludilo dvadesetih godina. Ovaj roman je postao simbol američke književnosti i često se izučava u školama i univerzitetima širom sveta. Smatra se remek-delom koje pruža duboke uvide u ljudsku prirodu i američki društveni kontekst tog perioda.

Komentari (1)

  1. A, naše književnike ko šiša.
    Jedna od najboljih knjiga na našem jeziku: Dnevnik o Čarnojeviću čita se za 2 sata.
    Nemate vi pojma šta je pisana reč

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Povezane vesti

Najnovije iz Fun