Pretraži

O ovom proizvodu se ne priča dovoljno: Potpuno će promeniti vašu bjuti rutinu i rešiti svaki problem na licu

Autor:  Redakcija IDJTV
|
Beauty
0
Credit: Sergio Monti / Panthermedia / Profimedia

U moru sastojaka koji se danas koriste u nezi kože, azaleinska kiselina je definitivno potcenjena ali polako postaje sve popularnija — i to s razlogom.

Ova dermatološki priznata kiselina ima višestruka dejstva, od borbe protiv akni do ujednačavanja tena i smanjenja crvenila. Ako još uvek nije deo tvoje rutine, možda je vreme da joj daš šansu.

Šta je azaleinska kiselina?

Azaleinska kiselina je prirodna zasićena dikarboksilna kiselina koja se prirodno nalazi u žitaricama poput pšenice, ječma i raži. Ipak, u kozmetici se koristi u sintetičkom obliku, jer se tako lakše stabilizuje i kontroliše koncentracija.

Glavna svojstva

Snažna antibakterijska svojstva omogućavaju da ova kiselina efikasno deluje na sprečavanje nastanka i razvoja bakterije koje izazivaju bubuljice i druge upalne procese na koži (crvenilo koje prati akne). Zahvaljujući tome, azelainska kiselina umiruje kožu i čisti je od ovih bakterija, pa se samim tim smanjuje pojava akni.

Antioksidantna svojstva sprečavaju negativno dejstvo slobodnih radikala i narušavanje izgleda kože usled uticaja spoljašnjih faktora.

Azelainska kiselina ima keratolitičko dejstvo, što znači da deluje kao eksfolijator i sprečava gomilanje odumrlih ćelija kože na površini. Na taj način se uklanja površinski sloj nečistoća i „otčepljuju” pore čime se, takođe, smanjuje mogućnost nastanka bubuljica i mitisera. Time se ujedno „posvetljuje lice”, odnosno ublažava vidljivost tamnih flekica i drugih neujednačenosti tena.

Zbog komedolitičkog svojstva azelainska kiselina sprečava nakupljanje sebuma i prirodnih ulja ispod površinskog sloja kože (koji mogu dovesti do začepljenja pora i nastanka komedona – mitisera i bubuljica) i pospešuje uklanjanje odumrlih ćelija sa kože.

@rubysacne AD | this is your sign to start using azelaic acid ✨ #acne #azelaicacid #fungalacnesafe #postinflammatoryerythema #redness #rosacea #hyperpigmentation #acneskincare @anua_global @anua_us ♬ Yacht Club – MusicBox

Zašto je dermatolozi preporučuju?

Za razliku od drugih kiselina (poput glikolne ili salicilne), azaleinska kiselina je veoma blaga, što je čini pogodnom i za one sa osetljivom kožom. Ne izaziva fotosenzitivnost, što znači da se može koristiti i tokom dana (uz SPF, naravno), a često je i deo terapije koju propisuju dermatolozi za:

  • blage do umerene akne,
  • postinflamatornu hiperpigmentaciju,
  • melazmu,
  • rosaceu

Kako se koristi?

Najčešće se nalazi u formi gelova, krema i seruma, u koncentracijama od 10% (kozmetički proizvodi) do 15-20% (medicinski preparati, često na recept).

Saveti za upotrebu

Nanosi se na čistu, suvu kožu jednom do dva puta dnevno. Može se kombinovati sa drugim sastojcima poput niacinamida, ali treba biti oprezan kada se kombinuje s jakim kiselinama ili retinoidima, kako ne bi došlo do iritacije, pa se preporučuje da se ne upotrebljavaju isti dan već da napravite skin cycling rutinu. Rezultati su vidljivi nakon 4 do 8 nedelja redovne upotrebe.

Ko treba da je izbegava?

Iako je azaleinska kiselina generalno bezbedna, osobe sa prekomerno suvom i osetljivom kožom mogu osetiti peckanje, svrab ili blagu iritaciju na početku korišćenja. Uvek je preporučljivo započeti s nižom koncentracijom i postepeno uvoditi u rutinu.

Zaključak

Ako tražiš efikasan, a nežan sastojak koji će ti pomoći u borbi protiv akni, fleka i crvenila, azaleinska kiselina je pravi izbor. Njena višestruka dejstva i odlična podnošljivost čine je favoritom dermatologa i sve većeg broja skincare entuzijasta.

Komentari (0)

Trenutno nema komentara. Budite prvi i ostavite komentar.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Povezane vesti

Najnovije iz Beauty