Regeton je toliko zarazan da nema osobe koja ne bi zaplesala u tom ritmu, koji je mešavina muzike sa Jamajke, regea i dens hola, ali i ritmova iz Latinske Amerike i hip-hopa iz Severne Amerike.
Ovaj žanr nastao je u Portoriku krajem 90-ih godina, a ubrzo je postao veoma popularan u Panami, Dominikanskoj Republici, Kubi, Kolumbiji i Venecueli. Talas dens muzike se proširio na Latinsku Ameriku posle čega je dopro do obala Zapadnog sveta.
Reč "regeton" prvi put je upotrebljena 1994. godine, kada su Daddy Yankee i DJ Playero iskoristili ime albuma "Playero 36" da opišu novi underground žanr iz Portorika. On je sinteza hip-hopa, regea, španskog pevanja i repovanja.
DJ Plaiero i DJ Nelson bili su posebno inspirisani hip-hopom i latino-američkom muzikom. Njihov produkt bio je "riddims", odnosno prve regeton pesme. Karipska i afro-američka muzika dobila je zamah u Portoriku, pa je reggae rep na španskom označio početak Boricua underground-a i bio je kreativni "izlaz" za mnoge mlade ljude.
Tako je nastala eminentna tzv. podzemna kultura mladih, pozicionirana na marginama društva i zakona zbog čega je veoma kritikovana. Portorikanska policija pokrenula je kampanju protiv underground scene tako što je zaplenila kasete iz muzičkih prodavnica i njihova dela deklarisala kao krivična. Pisali su im novčane kazne i vodili negativnu kampanju u medijima.
Snimci Bootlega i usmenog izvođenja postali su primarno sredstvo distribucije ove vrste muzike do 1998. godine, kada se pretvorila u moderni regeton. Popularnost dugo osporavanog žanra se rapidno povećala početkom 2000-ih, kada ga je otkrila međunarodna publika.
Na našem području Rasta je bio vesnik regetona. Prvi put se na sceni pojavio 2006. godine i pevao je o stanju u društvu, marihuani, ljubavi i ženama. Jednu od njegovih najslušanijih pesama snimio je sa bivšom suprugom Anom Nikolić baš u tom ritmu, koji je srce regetona.
Pored njega i drugi izvođači su zavoleli ovu vrstu muzike. Jedan od njih je Relja Popović, bivši član grupe "Elitni odredi".
Hip-hop zvuk je takođe doživeo sintezu sa latino ritmovima i tonovima. Jedno od najvećih iznenađenja na regionalnoj rep sceni, Senidah, takođe koristi neku varijaciju regetona u svojim pesmama.
Srpski reper Coby nije odoleo tom primamljivom zvuku. Pesma koju jako dobro znate, zapravo je prava regeton pesma.
Novi žanr u svetu nazvali su "underground", a kasnije "perreo". Činile su ga eksplicitne scene i stihovi o drogi, nasilju, siromaštvu, prijateljstvu, ljubavi i seksu. Na taj način izvođači su opisivali životne probleme u unutrašnjosti grada. "Underground" muzika je snimana u portorikanskim garažama i distribuirana na ulicama u obliku kaseta.
Uprkos tome što su numere snimane u raznim objektima, većina je bila dobrog kvaliteta. Dostupnost i kvalitet doprineli su tome da muzički žanr zaživi. On je rušio socio-ekonomske barijere na portorikanskoj muzičkoj sceni. Najpoznatije kasete u ranim devedesetim godinama bile su Nege I i II DJ Negro i 37 i 38 Plaiera DJ.
Uprkos kontroverzama koje je izazivao na početku, postao je prihvaćen kao deo portorikanske kulture, u čemu su značajnu ulogu odigrali političari. Oni su koristili regeton u predizbornim kampanjama kako bi privukli mlađe glasače 2003. godine. Reklama za Pepsi sa Daddyem Yankeeom pomogla je da se žanr proširi na Zapadni svet i postane deo popularne kulture.
Strani regeton izvođači koji su stekli svetsku slavu su: J Balvin, Daddy Yankee, Maluma, Luis Fonsi i mnogi drugi.
J Balvin je kolumbijski pevač i kompozitor. Trećim studijskim albumom "La familia" postigao je najveći uspeh. Njegove najslušanije latino numere su: Ay vamos, Tranquila, Sola, La venganza.
Daddy Yankee rođen je u Portoriku, gde su ga proglasili kraljem regetona. Album "Barrio fino" važi za najbolji regeton album ikada. Njegova najpopularnija numera je "Gasolina".
Maluma, jedan od najzapaženijih izvođača iz Kolumbije, postao je najveći miljenik žena. Pesmom "La temperatura" oborio je sve rekorde.
Ubedljivo najslušanija pesma na Jutjubu u jednoj varijaciji tog ritma je "Despacito" Luisa Fonsija.
Kako se pravi regeton možete pogledati na snimku koji sledi, pa, ko zna, možda i sami napravite neku dobru pesmu kao što je "Despacito".
Komentari (0)
Trenutno nema komentara. Budite prvi i ostavite komentar.