Pretraži

TOP SAVETI ZA LETO! Evo kako negovati kosu da bi se manje mastila

Life
0
devojka, horoskop, lifestyle, astro, lepota, nega, redosled nanošenja proizvoda
Foto: Iurii Maksymiv / Alamy / Alamy / Profimedia

Ako imate masnu kožu glave, onda iz prve ruke znate koliko je teško održavati je čistom i stilizovati je. U leto, još je gore. Kosa počinje da se prlja još brže, a umesto bujnog volumena, do večeri u ogledalu vidimo samo masne pramenove.



Kako da se kosa manje masti?

Jako je važno kakvu kozmetiku koristite i na koji način perete kosu.

Pravi šampon

Šampon treba birati prema tipu kože glave: ako je masan skalp, onda treba izabrati šampon koji će sadržati dosta oštrih tenzida. Surfaktanti su komponente koje su odgovorne i za stvaranje pene i za čišćenje kože glave. Mekši se neće nositi sa visokim stepenom kontaminacije kože, neće imati dovoljno snage da je dobro očiste.

Šampon pena će doći ne samo na kožu glave, već i na kosu. Tvrdi surfaktanti mogu oštetiti površinu kose, pa pored njih, u šamponu treba tražiti i nežne sastojke: ekstrakt kamilice, aloe vere, koprive. Posebno je na dobrom glasu šampon sa ekstraktom koprive koji čisti i osvežava kosu, smanjujući višak sebuma. Nakon nanošenja, masna kosa postaje sveža i elastična, a skalp se čisti.

Photo: Pixabay/SocialButterflyMMG

Photo: Pixabay/SocialButterflyMMG

 

Pored proizvoda za dubinsko čišćenje, možete birati i balansirajuće šampone, koji su pogodni i za one sa osetljivom kožom. Činjenica je da dehidrirano stanje kože glave takođe može biti uzrok prekomerne proizvodnje sebuma. Balansirajući šamponi obnavljaju mikrobiom kože, tako da se koža „smiruje“ i počinje da smanjuje proizvodnju sebuma.

Čišćenje kože glave

Žene čija se kosa brzo masti mogu da uvedu piling vlasišta u svoju rutinu. Piling ljušti  površinski sloj kože zahvaljujući kiselinama u svom sastavu: one podmlađuju kožu, osvežavaju je. Piling za dubinsko čišćenje vlasišta sa jedinjenjima kao što su: ekstrakt morske alge, mlečna kiselina ili retinol efikasno čisti kožu glave od nakupljanja viška sebuma i ostataka proizvoda za stilizovanje, čime se rešava problem masne kose.

Preporučljivo je koristiti pilinge jednom u 10 dana, možete ih koristiti ređe – jednom mesečno, birajući i sredstva i učestalost pojedinačno, ali je bolje da se konsultujete sa svojim frizerom.

Kako prati kosu da se sporije masti?

Prva stvar koju treba zapamtiti: kod masnog tipa kože glave, važno je da operete kosu čim se zaprlja. Mnogi ljudi misle da što više peru, to kosa postaje masnija, ali ovo je samo mit. Ako imate masni tip kože, ujutru ste oprali kosu, a uveče je opet masna, onda svakako treba da je operete, a ne da čekate nedelju dana, piše Lepotaizdravlje.rs.

Nanesite šampon 2 puta

Ne perite kosu previše vrućom vodom: trebalo bi da bude nešto toplija od sobne temperature i prijatna za kožu glave. Šampon nanesemo na dlan, utrljamo ga u koren kose. Kod masne kose šampon možete naneti 2 puta: prvi put naneti na pola minuta, a zatim isprati, naneti i rasporediti drugi put po celoj dužini, ostavite dva minuta da se upije i isperite toplom vodom.

Ne nanosite masku i balzam na koren kose

Zatim nanesite balzam po dužini kose. Važno: ni u kom slučaju nemojte nanositi balzam na kožu glave. Ovo je jedno od osnovnih pravila ako se kosa brzo masti: balzam, maska ili pakovanje se ne nanose na kožu glave.

 

 

Tagovi

Komentari (0)

Trenutno nema komentara. Budite prvi i ostavite komentar.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Najnovije iz Life