Pretraži

Ne možete da dočekate poslednju sezonu „Stranger Thingsa“? Ovih 5 romana Stivena Kinga bili su inspiracija za jeziv scenario serije

Fun
0
Screenshot: Youtube/Stranger Things

Peta i poslednja sezona Stranger Things stiže krajem godine, a dok odbrojavamo dane do povratka u mračni svet Hokinsa, imamo nešto što će vam pomoći da lakše prebrodite čekanje — pet knjiga koje nose istu atmosferu, napetost i emocije koje volimo u ovoj seriji.

Poznato je da su tvorci serije, braća Daper, inspiraciju pronašli u horor klasicima iz sedamdesetih i osamdesetih — pre svega u delima Stivena Kinga. Tu su i uticaji Dungeons & Dragons-a i filmova Stivena Spilberga, ali King je, bez sumnje, ostavio najdublji trag.

Zato vam donosimo pet knjiga koje će vas podsetiti na sve ono što čini „Stranger Things“ toliko posebnim:

1. Talisman (The Talisman, 1984)

Knjiga koju u seriji čita Lukas dok Maks leži u komi nije slučajno izabrana. Roman, koji je King pisao sa Piterom Straubom, prati dvanaestogodišnjeg Džeka Sojera kroz paralelni svet „The Territories“ — mračnu, izvitoperenu verziju Amerike.

Ovaj svet nije toliko zastrašujući kao Upside Down, ali je podjednako pun opasnosti. Talisman je idealan za sve koji žele dozu avanture i fantazije, uz elemente horora koji su prepoznatljivi i u „Stranger Things“.

2. To (It, 1986)

Ako volite prijateljstva između dece i borbu protiv nadprirodnog zla — tu je To. Losers Club iz ovog romana može se bez problema poistovetiti sa El, Majkom, Lukasem, Vilom, Destinom i Maks.

Atmosfera malog grada, mračna sila koja preti deci, i to što odrasli ne vide ili ne žele da vide šta se zapravo dešava — sve to odjekuje u „Stranger Things“. Penivajz i Vekna možda nisu isti lik, ali nose istu jezivu energiju.

3. Institut (The Institute, 2019)

King ne prestaje da inspiriše, čak ni u novijim delima. U ovom romanu, dečak Luk sa blagim telekinetičkim sposobnostima biva otet i zatvoren u tajni institut. Tamo sreće decu sličnu sebi, koja su podvrgnuta surovim eksperimentima kako bi se pojačale njihove moći.

Zvuči kao da gledamo El i ostale subjekte iz Havkins Lab-a, zar ne? Institut je gotovo kao tamni paralelni univerzum „Stranger Things-a“, i čak se može reći da ovde King preuzima inspiraciju od serije, a ne obrnuto.

Foto: Youtube printscreen/Netflix

4. Keri (Carrie, 1974)

Još jedan klasik koji ne možemo zaobići. Keri i El dele zajedničku priču — devojčice sa moćima koje tek počinju da shvataju i kontrolišu. Keri je pod kontrolom svoje religiozne majke, dok El odrasta u eksperimentalnim uslovima pod nadzorom doktora Brenera.

Obe žive u zatvorenom, kontrolisanom svetu — sve dok ne dođe trenutak oslobađanja. I tada njihove moći dolaze do izražaja.

5. Potpaljivačica (Firestarter, 1980)

Najdirektniji uticaj na seriju upravo je ovaj roman. Prati devojčicu Čarli sa moći pirokineze i njenog oca Endija, koji poseduje telepatiju i moć kontrole uma. Njih dvoje beže od tajne vladine organizacije — zvuči poznato?

Sličnosti sa Jedanaest su brojne: krvarenje iz nosa prilikom korišćenja moći (i Čarli i El), bekstvo iz laboratorije, odnos otac-ćerka koji podseća na dinamiku između Hopera i El… Firestarter je pravi prolog „Stranger Things“ sveta.

Komentari (0)

Trenutno nema komentara. Budite prvi i ostavite komentar.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Povezane vesti

Najnovije iz Fun