Prva epizoda serije „Uvod u anatomiju” emitovana je pre tačno 20 godina, 27. marta 2005, čime je započela medicinska drama koja danas ima kultni status.
Seriju je kreirala Šonda Rajms, a prati lične i profesionalne živote lekara i medicinskog osoblja bolnice Grej Sloun Memorijal (na početku Sijetl Grejs).
Sa kombinacijom intenzivnih operacija, dramatičnih odnosa i emotivnih priča, serija stalno drži gledaoce u neizvesnosti— i baš kada pomislite da ste videli sve, Rajmsova iznenadi još jednim neočekivanim preokretom. Sada, u svojoj 21. sezoni, „Uvod u anatomiju” i dalje ostavlja snažan utisak na gledaoce.
Glumačka postava u originalnoj sezoni uključivala je:
Od srceparajućih smrti do romantičnih obrta, serija je u poslednjih 20 godina ostavila fanovima mnoštvo nezaboravnih trenutaka.
Pre nego što je dobila ime koje danas poznajemo, serija je imala nekoliko različitih naslova.
Prema rečima Kejt Volš, koja je igrala dr Adison Montgomeri, drama je u početku imala tri različita naziva. U intervjuu za Buzzfeed 2017. godine izjavila je:
„Prvo se zvala ‘Doctors’ (Lekari), pa ‘Surgeons’ (Hirurzi), zatim ‘Complications’ (Komplikacije). Pomislila sam: ‘Kakav grozan naslov za seriju!’ ‘Uvod u anatomiju’ je savršen naziv.”
Naslov ne samo da se odnosi na glavnu junakinju (Meredit Grej), već i odaje počast čuvenom medicinskom udžbeniku „Gray’s Anatomy”.
Šonda Rajms je inspiraciju za „Uvod u anatomiju” pronašla u dokumentarnim emisijama o hirurgiji na Discovery kanalu.
U intervjuu za Opru 2006. godine otkrila je: „Moje sestre i ja bile smo opsednute kanalima sa operacijama i stalno smo pričale o onome što smo videle na televiziji.”
Tada je shvatila da je operaciona sala savršeno okruženje za seriju, dodajući:
„Postoji nešto fascinantno u medicinskom svetu—vidite stvari koje nikada ne biste zamislili. Na primer, doktori razgovaraju o svojim partnerima ili svakodnevnim problemima dok istovremeno izvode operacije.”
Jedna od zanimljivosti serije je da skoro svaka epizoda nosi naziv neke pesme. Jedini izuzetak je epizoda „1-800-799-7233”, što je zapravo broj Nacionalne SOS linije za žrtve porodičnog nasilja u SAD-u.
Ovaj naziv nije slučajan—epizoda iz 14. sezone bavi se pričom o dr Džo Vilson, koja se suočava sa svojim zlostavljačkim bivšim mužem Polom, nakon godina skrivanja i straha. Epizoda naglašava ozbiljnost porodičnog nasilja i dugotrajne posledice koje ono ostavlja na preživele, poput Džo.
„Uvod u anatomiju” drži titulu najdugovečnije medicinske drame u udarnom terminu američke televizije. Ona je nadmašila seriju „Hitna pomoć” (ER) 2019. godine, kada je emitovala 332. epizodu, postavši time najduža medicinska drama u istoriji američkog televizijskog programa.
Sa preko 400 epizoda i bez znakova usporavanja, serija je i dalje veoma popularna.
Credit: SBM/PLX / PictureLux / Profimedia
Iako je „Uvod u anatomiju” sada sinonim za Sijetl, Šonda Rajms je prvobitno planirala drugu lokaciju. Razmatrala je Boston ili Njujork, jer je želela da serija bude smeštena u veliki grad sa prestižnom bolnicom i vrhunskim hirurzima.
Čikago je takođe bio opcija, jer je to njen rodni grad, ali je na kraju odustala od te ideje—pošto je serija „Hitna pomoć” već bila smeštena tamo.
Za razliku od ostalih glumaca, Elen Pompeo nije ni išla na audiciju za ulogu Meredit Grej—Šonda Rajms joj je direktno ponudila ulogu.
U intervjuu za Backstage 2020. godine, glumica je objasnila: „Šonda Rajms tada još nije bila ‘Šonda Rajms’. To nije bila velika stvar—bio je to samo još jedan pilot.”
Zahvaljujući njenoj ulozi u filmu „Moonlight Mile”, već je privukla pažnju u Holivudu, što je dovelo do toga da joj ponude ulogu Meredit.
Ona međutim u početku nije očekivala dugoročan angažman: „Moj agent mi je rekao: ‘Samo snimi pilot epizodu i zaradi malo novca—ove stvari retko uspeju.’ A onda, 12 godina kasnije… i dalje sam ovde!”
Kako bi operacije izgledale što realističnije, produkcija koristi prave organe krava.
Sara Dru, koja je igrala dr Ejpril Kepner, otkrila je u intervjuu za Miami Herald 2010. godine da koriste i lažnu krv, koja se pravi od pileće masti i crvenog želatina.
U intervjuu za RTE, opisala je koliko je iskustvo na snimanju autentično, ali i neprijatno: „Miris je odvratan i svima nam se povraća.”
Dodala je i da koriste prave hirurške alate, uključujući uređaje za kauterizaciju (spaljivanje tkiva), što stvara realističan miris spaljenog mesa. „Takođe koristimo dosta silikona i krvi… Prilično je gadno.”
Aleks Karev, jedan od glavnih likova koji je u seriji bio punih 16 sezona, u početku nije ni postojao u scenariju.
Džastin Čejmbers je dodan u postavu nakon što je pilot epizoda već snimljena, jer su producenti shvatili da im treba još jedan mladi hirurg u priči.
Prema pisanju CBR-a, Džastin Čejmbers je naknadno ubačen u scene tokom montaže, kako bi izgledalo da je bio deo ekipe od samog početka. Na panelu PaleyFest 2008. godine, Čejmbers je objasnio kako je dobio ulogu:
„Pilot epizoda je već bila snimljena pre nego što sam se pridružio… Poslali su je u Njujork, gde sam tada živeo, pogledao sam je i oduševio se. Otišao sam u Los Anđeles da se borim za ulogu, prošao audiciju i dobio je.”
Nekoliko članova ekipe po prvi put se oprobalo u ulozi režisera upravo u „Uvodu u anatomiju”.
Pored njih, producentkinja i glumica Debi Alen (Ketrin Foks) često preuzima režiserske dužnosti.
Šonda Rajms je u intervjuu za The Hollywood Reporter 2017. godine objasnila da je cilj njene produkcijske kuće Shondaland da pruži priliku talentovanim ljudima da rastu i razvijaju se:
„Oni moraju da nastave da uče i rade ono što ih strastveno zanima—bilo da su glumci koji žele da režiraju ili asistenti produkcije koji žele da naprave sledeći korak.”
Dr Majkl Mecner radi kao producent i medicinski savetnik u seriji, igrajući ključnu ulogu u prikazivanju složenih medicinskih zahvata na ekranu.
Kada serija prikazuje eksperimentalne operacije, Mecner je uključen u svaku fazu produkcije, od rada sa scenaristima do finalne montaže. Objasnio je da njegov posao uključuje predlaganje medicinskih priča koje odgovaraju temama epizode, a često se oslanja na sopstvena iskustva ili iskustva kolega lekara.
„Mogu da vidim kako ideja nastaje, da pomognem u njenoj realizaciji, zatim da je oživim na ekranu i kasnije učestvujem u završnoj montaži,” rekao je za Shondaland 2024. godine.
Prema magazinu Elle, Šonda Rajms je u online masterklasu o pisanju scenarija za televiziju otkrila zanimljiv detalj iza kulisa: lik Denija Duketa (Džefri Din Morgan) je prvobitno zamišljen kao Kristinin ljubavni interes.
Prvobitni plan za njen lik podrazumevao je romansu sa pacijentom koji umire, što bi značajno promenilo njen razvojni put u seriji. Da je ova priča ostala, Kristinin lik bi dobio dodatnu dimenziju, uključujući i povezanost između njenog oca i bolnice, jer bi on bio glavni donator.
Međutim, odluka da se Izi Stivens (Ketrin Hajgl) zaljubi u Denija dovela je do jedne od najemotivnijih i najnezaboravnijih priča u istoriji serije.
Džesika Kapšo i Kevin Mekid, koji su kasnije postali omiljeni likovi kao Arizona Robins i Oven Hant, prvobitno su se prijavili za potpuno druge uloge u seriji.
Tokom panela na ATX Television Festivalu, producentkinja Šondalenda Betsi Birs otkrila je da je Kapšo prvo konkurisala za ulogu medicinske sestre Rouz, koja je bila ljubavni interes Dereka tokom 4. i 5. sezone.
Birs je objasnila: „Tokom probe sa Patrikom Dempsijem, zaljubili smo se u Džesiku Kapšo,” rekla je za Variety.
Međutim, na kraju nije dobila tu ulogu, ali je ostavila jak utisak. Zbog toga je kasnije dovedena da igra Arizonu, i to u 5. sezoni.
Slično tome, Kevin Mekid se prijavio za ulogu u Grey’s Anatomy mnogo pre nego što je postao Oven. „Srela sam Kevina Mekida na kastinzima za nekoliko različitih uloga,” otkrila je Birs, „ali nijedna mu tada nije bila dovoljno dobra.”
Tek kada je Šonda Rajms osmislila lik Ovena, Mekid je konačno dobio savršenu ulogu za sebe.
Sve do 19. sezone, lik Meredit Grej pojavljuje se u gotovo svakoj epizodi serije. Postoji samo pet izuzetaka, i to u 13, 14. i 17. sezoni. Čak i u epizodama u kojima se ne pojavljuje fizički, njen lik je prisutan kroz naraciju u off-u.
Međutim, nakon 19. sezone, Mereditina uloga se značajno smanjila, jer je Elen Pompeo odlučila da se povuče iz glavne postave. Iako i dalje povremeno gostuje u seriji, njen lik se od 2022. godine pojavljuje znatno ređe.
Iako je Sandrin prikaz Kristine u Grey’s Anatomy doneo brojne pohvale kritike, ona se prvobitno prijavila za potpuno drugačiju ulogu — Mirandu Bejli.
Govoreći na PaleyFestu 2008. godine, Ou je otkrila da su je producenti pozvali na audiciju za Mirandu, ali je ona već imala jasan cilj – želela je da igra Kristinu: „U tom trenutku sam se fokusirala na to da tražim ono što želim u životu.”
Ona je osećala jaku povezanost sa Kristininim likom: „Videla sam Kristinu i želela sam tu ulogu. Čak i kada su me producenti zvali za Bejli, rekla sam: ‘Ne, hoću da se prijavim za Kristinu.’”
Zanimljivo je da je i Mirandin lik prošao kroz velike promene pre nego što je počelo snimanje serije.
Šonda je jednom prilikom rekla Opri Vinfri da je prvobitno zamislila Mirandu kao „sitnu plavušu s kovrdžama”, jer je želela da napravi kontrast između nježnog izgleda i njene čvrste, brutalno iskrene ličnosti. Međutim, kada je Čandra Vilson došla na audiciju, postalo je jasno da je ona savršen izbor za ulogu Mirande Bejli.
Jedna od najvećih Šondinih žalosti u vezi sa Grey’s Anatomy bila je odluka da ubije Marka Slouna, jednog od omiljenih likova, koga je tumačio Erik Dejn.
Rajmsova je priznala da joj je Mark bio „jedan od omiljenih likova za pisanje”, i pokušala je da pronađe način da ga zadrži u seriji nakon smrti njegove ljubavi Leksi Grej (Šajler Li) u 8. sezoni.
Međutim, ona je smatrala da nijedna priča ne bi bila dovoljno autentična da bi nastavila Markovu priču bez Leksi, i na kraju je donela odluku o njegovom izlasku iz serije.
Razmišljajući o Markovom oproštaju u 9. sezoni, Rajms je 2012. godine napisala „čitulju” za njegov lik u Entertainment Weekly: „Nakon šest sezona, gubitak Marka Slouna bio je veliki udarac za mene kao scenaristu, ali i za seriju. I za fanove.”
Ona je dodala da voli da veruje da su Mark i Leksi zajedno na onom svetu, živeći ljubavnu priču koju nisu imali priliku da dožive u seriji. „Mark i Leksi su jednostavno bili ‘suđeni jedno drugom.’”
Komentari (0)
Trenutno nema komentara. Budite prvi i ostavite komentar.