Velike TV kuće su je odbijale, a onda je postala najbolja serija svih vremena: Neobična priča krije se iza stvaranja televizijskog remek-dela „Breaking Bad“

Popcorn
1
Foto: Youtube/Trailer Blend

Svi dobro znamo „Breaking Bad“, kultnu seriju o profesoru hemije koji se upušta u proizvodnju droge. Međutim, znate li da je obična šala između prijatelja dovela do stvaranja ovog televizijskog remek-dela?

Vins Giligan, kreator serije, došao je na ideju tokom opuštenog razgovora s prijateljem o teškoj situaciji televizijskih scenarista.

„Mogli bismo početi da proizvodimo metamfetamin u kamperu“, našalili su se. Ta šala pretvorila se u premisu koja će promeniti istoriju televizije.

Međutim, put do uspeha nije bio lak.

Kada je Giligan predstavio svoju ideju, velike televizijske kuće gledale su ga u neverici. FX, HBO i Showtime su redom odbili projekat. Spas je došao od AMC-a, male kablovske mreže koja je tada imala samo jednu originalnu seriju.

Ni kasting nije prošao bez drama. Danas je nezamislivo da bilo ko osim Brajana Kranstona glumi Valtera Vajta, ali on uopšte nije bio prvi izbor za tu ulogu. Mreža je želela da angažuje velike zvezde poput Metjua Broderika ili Džona Kjuzaka. Giligan je, međutim, čvrsto stao iza Kranstona, kojeg je poznavao iz ranijeg projekta.

A šta je sa Džesijem Pinkmanom? Lik kojeg je maestralno odglumio Aron Pol trebalo je da umre na kraju prve sezone. Srećom, hemija između glavnih glumaca bila je toliko dobra da su scenaristi promenili planove. Slično se dogodilo i s likom Sola Gudmana, koji je trebalo da bude privremen, ali je na kraju dobio svoju seriju.

Snimanje je bilo iscrpljujuće

Snimanje u Albukerkiju predstavljalo je pravi izazov. Temperatura je često prelazila 40 stepeni, a ekipa je morala da bude kreativna sa ograničenim budžetom od 3 miliona dolara po epizodi.

Da li ste znali da je plavi metamfetamin koji se pojavljuje u seriji zapravo bio izrađen od šećera u lokalnoj fabrici slatkiša? Ili da je kultna scena bacanja pice na krov snimljena iz prve?

Scenaristi su radili na poseban način i nisu se bojali da rizikuju. Često su pisali scene ne znajući kako će ih razrešiti, verujući da će rešenje doći kasnije. Ta hrabrost se isplatila. Breaking Bad iz sezone u sezonu postajao je sve bolji, što je retkost u svetu televizije.

Serija je rasla organski, bez velikog marketinga. Kada je 2011. godine stigla na Netflix, dogodio se pravi bum. Ljudi su je otkrivali kroz „binge-watching“, a finale pete sezone pratilo je neverovatnih 10,3 miliona ljudi.

Breaking Bad je pokazao da televizijska revolucija može početi od jedne šale, malog budžeta i puno kreativne slobode. Giligan je stvorio seriju koja nije samo zabavila milionima ljudi, već je postavila nove standarde televizijske produkcije i dokazala da kvalitetan sadržaj uvek pronalazi svoju publiku.

Komentari (1)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Najnovije iz Popcorn