Holivudska tabla, jedan od najprepoznatljivijih simbola filmske industrije, ali i Los Anđelesa, prošle godine proslavila je svoju stotu godišnjicu. Iako danas predstavlja ikonu koja privlači turiste i obožavaoce iz celog sveta, njena istorija ispunjena je tragičnim događajima, zločinima i skandalima, koji su oblikovali ne samo Holivud, već i sam „američki san“.
Kada je 1923. godine postavljena kao privremena reklamna tabla za novootvorene luksuzne nekretnine, natpis „Hollywoodland“ trebao je da označi novi početak. Holivud je tada zamišljen kao „utopija bez alkohola, buke i nemoralnog ponašanja“. Međutim, s dolaskom filmske industrije, ta vizija je brzo nestala. Ubrzo je Holivud postao sinonim za greh i propast, gde su se snovi o slavi često završavali tragično.
Jedan od najpoznatijih događaja koji je obeležio istoriju table bio je samoubistvo glumice Peg Entvisl, koja je 1932. godine skočila sa slova „H“ i oduzela sebi život.
Peg, koja je bila obećavajuća glumica na sceni, nije uspela da se probije u filmskoj industriji, a nakon otkaza u svom poslednjem filmu, odlučila je da okonča svoj život. Njen tragičan kraj simbolizuje mnoge neostvarene snove i gubitke koji su pratili filmski svet tih godina.
Holivud je, tokom svog razvoja, bio mesto na kojem su se ukrštali svet filma i organizovanog kriminala. Mafijaši kao što je Badsji Sigel bili su među prvima koji su se smestili u Holivudu, povezujući filmske zvezde i kriminalne aktivnosti. Glasine o vezi mafije i filma bile su česte, a Holivud je postao poznat po svojim mračnim stranama, uključujući skandale, prevaru, droga i nasilje.
Međutim, tabla nije bila predviđena da traje dugo. Iako je planirano da bude postavljena samo na 18 meseci, ostala je na svom mestu jer su investitori bankrotirali tokom Velike depresije. U narednim godinama, tabla je postala simbol nestalih snova i patnji, ali je i dalje služila kao oglas za luksuzne nekretnine. U 1940-im godinama, nakon što su slova bila uništena u oluji, tabla je obnovljena, ali sa promenama – poslednja četiri slova „Land“ su uklonjena, ostavljajući samo „Hollywood“.
Kako su godine prolazile, Holivud je postao sinonim za slavu, ali i za tragediju. Ubistvo Elizabet Šort, poznate kao „Crna Dalija“, 1947. godine, još uvek je jedno od najvećih nerazrešenih ubistava u Americi, a njena smrt, kao i mnoge druge, ostavila je trajnu senku na Holivud.
Elizabet, mlada žena iz Bostona, postala je ikona zbog brutalnog ubistva koje je šokiralo naciju. Njeno telo je 15. januara 1947. godine pronađeno u Los Anđelesu, u blizini Holivuda, raskomadano na dva dela i ostavljeno u praznom delu grada. Ovaj slučaj je i danas predmet mnogih spekulacija i teorija.
U 1970-im, tabla je ponovo postala u lošem stanju i pretila je da bude uklonjena, ali su je spasili donatori, među kojima je bio i Hju Hefner. Novac je prikupljen kroz aukciju, a radovi na obnovi počeli su zahvaljujući podršci lokalnih stanovnika i slavnih ličnosti, uključujući Alisa Kupera. Tako obnovljena tabla i dalje stoji kao simbol filma i snova.
Danas, tabla je zaštićena i okružena naprednom sigurnošću, uključujući kamere i ograde kako bi se sprečio vandalizam, ali i nesreće, s obzirom na to da je ovo područje postalo i poznato mesto na kojem su se pronalazila tela žrtava ubistava. Neka od tih ubistava, poput zločina protiv manekenke Kristine Džonson 2003. godine, još više osvetljavaju mračnu stranu Holivuda. Kristina Džonson bila je 21-godišnja manekenka čija tragična smrt 2003. godine u Hollywood Hillsu izazvala veliku pažnju. Njena smrt bila je posledica brutalnog ubistva koje je počinio Viktor Lorens Paleologus, čovek koji je iskoristio njenu ambiciju i snove o filmskoj karijeri da je prevari i na kraju ubije.
Iako Holivud ostaje magnet za mlade ljude koji sanjaju o slavi, ta slava nije bez cena. Tragične sudbine i povezanost sa kriminalom podsećaju na to da san o uspehu može brzo postati noćna mora. Danas, dok se planiraju novi projekti poput gondole za turiste, profesor Leo Braudi smatra da Holivudska tabla treba da ostane „teško dostupna, kao podsećanje na aspiracije, ali i na težinu puta koji vodi do nje“.
Holivudska tabla, iako zaštićena i obnovljena, i dalje ostaje simbol borbe, nade i tame u istom trenutku, a njena istorija je podsećanje na to kako film, slava i zločin često idu ruku pod ruku.
Komentari (0)
Trenutno nema komentara. Budite prvi i ostavite komentar.