Čak i zaljubljenici u gotove preparate i proizvode vole dobar „uradi sam“ koncept. Naravno, ima nešto smešno u pravljenju maske za lice od improvizovanih sredstava, a posebno od onoga što je u frižideru: avokada, jogurt, krastavc… Da ne govorimo o magiji jabukovog sirćeta za beživotnu kosu!
Internet je prepun recepata i DIY beauty tajni . Neki od njih su prilično bezopasni i obično beskorisni, ali drugi mogu izmaknuti kontroli i čak naneti štetu. Evo deset trikova koje ne bi trebalo da ponavljate.
Internet beauty trikovi koji zapravo ne funkcionišu
Kokosovo ulje za hidrataciju lica
Niko ne tvrdi da je kokosovo ulje nije dobra stvar. Možete nastaviti da kuvate sa njim, da ga stavljate na kosu ili suve delove tela. Međutim, ovo ulje ne radi posao kada je u pitanju zamena za hidratantnu kremu za lice. Osim ako ne želite da zapušite pore. Kao bonus, rizikujete da dobijete bubuljice i dodatnu suvoću kože lica. Da li je vredno rizika? Pogotovo kada postoji alternativa.
Čišćenje kože limunovim sokom
Čak i kap limunovog soka nadražuje kožu usana. Sada zamislite kako će vaša koža reagovati na interakciju sa ovim superkiselim sokom. Zapamtite: previše je agresivan. Još gore, ako se izložite i sunčevoj svetlosti, ovaj sok može izazvati hemijsku reakciju koja može dovesti do osipa, teških opekotina ili tamnih mrlja sa kojima je veoma, veoma teško izaći na kraj. Tako ostavljamo limun za čaj, a za negu lica uzimamo nešto ne manje efikasno, ali delikatnije.
Piling sa šećerom, solju ili sodom
Još tri stvari koje spadaju u kategoriju „dobre za telo, ali ne i za lice“. Granule koje se obično koriste za piling su jednostavno previše grube za osetljivu kožu, ostavljajući je crvenom i iritiranom. Mekši i nežniji način da vaša koža zablista je da je lagano trljate kružnim pokretima mekom krpom tokom čišćenja lica.
Pasta za zube na osip
Teško je poverovati, ali takav life hack i dalje zauzima vodeću poziciju u rejtingu. Naravno, pasta za zube može isušiti bubuljice zahvaljujući sastojcima kao što su soda bikarbona i peroksid. Ali velike su šanse da i područje oko upale može učiniti crvenijim i nadraženijim. U stvari, za ljude koji peru zube što jače mogu, pasta za zube može da izazove sitne crvene i ljuskave delove oko usana. Pasta za zube je namenjena za negu zuba, a ne za lečenje kože. Kompaktni i praktični preparati protiv tačaka upala dobro rade sa aknama.
Facelifting maska od belanaca
Ova „tajna“ za zatezanje kože poznata je odavno. A znate šta se još zna vekovima? Salmonela je bakterija koja izaziva niz opasnih bolesti. Kreme za podizanje kože lica imaju istu funkciju, ali bez apsolutnog rizika po zdravlje. Da ne pominjemo da je miris sirovog jajeta užasan.
Krema protiv osipa od pelena na licu
Ne, niko ne tvrdi da je ova krema pogodna za upotrebu na licu mesta. Pun je umirujućeg i antiinflamatornog cink oksida i dizajniran je za lečenje crvenila na najosetljivijoj koži. Ali morate jasno shvatiti da sastav takvih proizvoda nije ograničen na ovo. Kreme protiv pelenskog osipa takođe obično sadrže okluzivne sastojke kao što su mineralna i druga ulja, parafin i sintetički pčelinji vosak, koje ne želite da koristite na licu, posebno ako je vaša koža sklona aknama. Svaki alat treba da radi na mestu za koji je namenjen i ne treba ponovo izmišljati točak i sprovoditi neopravdane eksperimente, piše Lepotaizdravlje.rs.
Matiranje kože dezodoransom
Blogovi „štedljivih” korisnika kozmetike sa punom ozbiljnošću uče ovom malom ženskom triku – nanošenje dezodoransa na kožu lica za uklanjanje viška sjaja. Teško je zamisliti nešto divlje i nemilosrdnije u odnosu na našu kožu. Antiperspirant blokira znoj, a ne proizvodnju sebuma, tako da je u najboljem slučaju besmislen, a u najgorem donosi upale. Ako vam je očajnički potrebno matiranje, a nemate vremena da trčite u prodavnicu po puder, onda je za vas prikladniji hak ─ maramice za matiranje.
Lepak na akne
Da, možete se potruditi da se borite protiv akni, ali iako lepak možda nije toksičan (školski lepak je ipak napravljen za decu), on iritira kožu. Umesto da rizikujete, razgovarajte sa svojim dermatologom o Rk retinoidu, koji se, za razliku od lepka, zaista „lepi“ za prljave pore i odčepljuje ih.
„Toniranje“ kože alkoholnim losionima
Ovo je nuklearna verzija tonika, koja neće otići u daleku mračnu prošlost (a bilo bi krajnje vreme). Uništava sebum, kao i svu vlagu u koži, ostavljajući je zategnutom, suvom i najverovatnije nadraženom. Morate shvatiti da je dehidracija mnogo ozbiljniji problem od blagog sjaja na licu. To su već preuranjene bore i brz gubitak elastičnosti. Štaviše, moguće je da će kao odgovor na takvu agresiju, tkiva odgovoriti sa još većom proizvodnjom sebuma.
Lak za kosu kao fikstator šminke
On „drži“ vašu kosu, pa zašto mu ne poveriti drugu dužnost i koristiti lak kao sprej za završnu obradu šminke? Odgovor je iritacija, suvoća, ljuštenje kože… A takođe predstavlja i opasnost za oči. Već odavno postoje pogodni fikastori za šminku u vidu sprejeva i praha.
Komentari (0)
Trenutno nema komentara. Budite prvi i ostavite komentar.