Pretraži

FACEAPP NAM KRADE PODATKE: Korisnici u šoku kada su shvatili, evo kako da se zaštitite

Hi-Tech
0
Photo: IDJTV

FaceApp je trenutno jedna od najviše skidanih aplikacija, a društvene su mreže poslednjih dana preplavile fotografije koje pokazuju kako će vaši prijatelji, ali i poznati izgledati u starosti, ali mnogima zabavan filter za selfije sa sobom je doneo i paniku. 

——————– Sponsored ——————–

Društvenim mrežama su počela da kruže upozorenja kako FaceApp-u dajemo "stalnu, neopozivu, besplatnu i univerzalnu" dozvolu za "korišćenje, reprodukciju, modifikovanje, adaptiranje, objavu, prevođenje i stvaranje drugih dela", a neke je uznemirila činjenica da je vlasnik ove aplikacije Rus. 

Neki tvrde da aplikacija može da pristupi svim vašim fotografijama, ali iz FaceAppa kažu da to nije tačno, već da pristupaju samo fotografiji koju ste odlučili da promenite. Takođe su, kako prenosi Wired, napomenuli da "većinu fotki" brišu sa servera u roku od 48 sati. 



Ako želite da FaceApp ukloni sve vaše podatke sa svog servera, to možete da tražite tako da otvorite aplikaciju, kliknete na Settings, zatim Suport, pa Report a Bug i kao subjekt stavite Privacy. 

Iako se pridržavaju Apple-ovih pravila za korišćenje fotografija, neki stručnjaci smatraju da korisnicima nije dovoljno jasno dato do znanja da se fotografije šalju na server, ali bitno je napomenuti da se, iako je kreator Rus, svi serveri nalaze u SAD-u. Kompanija izričito napominje da se "korisnički podaci ne prebacuju u Rusiju". 

FaceApp nije nova aplikacija, ona na tržištu postoji još od 2017, a postojanje tehnologije za prepoznavanje lica proširilo je ideju o tome da neki podaci treba posebno da se zaštitite. Naravno da biste trebali da budete pažljivi oko toga s kim delite podatke, poesbno nešto tako privatno kao fotografiju svog lica, ali u tome FaceApp nije ništa opasniji od brojnih drugih aplikacija.

  • Ljudi daju svoje fotografije raznim aplikacijama. Ova je verovatno privukla najviše pažnje zbog toga što ju je stvorio Rus, ali FaceApp je samo deo većeg problema kad je reč o privatnosti – objašnjava Kristin Banan, savetnica za zaštitu potrošača. 

Najočigledniji primer za to je Facebook koji ima oko dve i po milijarde mesečno aktivnih korisnika (u poređenju sa FaceAppovih osamdeset miliona). Facebook takođe koristi tehniku za prepoznavanje lica, kao i za praćenje aktivnosti korisnika. 

Glavna zamerka da FaceApp-u dajemo "stalnu, neopozivu, besplatnu i univerzalnu" dozvolu za "korišćenje, reprodukciju, modifikovanje, adaptiranje, objavu, prevođenje i stvaranje drugih dela" ne razlikuje se mnogo od onoga što činimo s Facebook-om. Kad nešto objavimo na Facebook-u, dajemo mu "stalno, neopozivo, besplatno i univerzalno" pravo da "koristi modifikuje, adaptira, objavljuje, prevodi i stvara druga dela" od našeg sadržaja" u skladu s podešavanjima privatnosti". 

Ovo ne znači da ne bismo trebali da budemo oprezni oko korišćenja FaceApp-a, ali ova aplikacija ne zahteva mnogo veći oprez od bilo koje druge slične aplikacije kojoj smo dali dopuštenje da pristupa našim fotografijama.  

Komentari (0)

Trenutno nema komentara. Budite prvi i ostavite komentar.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Najnovije iz Hi-Tech