Pretraži

Zabranjena je u mnogim državama, a posebno u ZATVORIMA, a čitaoci širom sveta lude za njom: Ova kontroverzna knjiga postala je svetski besteler, ali i izazvala burne rasprave na internetu

Fun
1
booktok
Foto: Lisa Howeler / Alamy / Alamy / Profimedia

Svetski popularan bestseler pod nazivom „48 zakona moći“ je knjiga koja će vam pomoći da dođete do cilja, ali vas naterati na neetička i sebična ponašanja.

Književna ostvarenja već vekovima predstavljaju odličan razlog za pokretanje mnogobrojnih diskusija. Kada se pojavi novo književno delo, kritike su ono najbitnije, ako ne postoje kritike kao da ni samo delo  nije ni postojalo. I često književna dela dobijaju koliko pozitivnih, toliko i negativnih kritika, a u današnjem svetu najviše „rasprava“ se dešava putem društvenih mreža.

Upravo na različitim društvenim mrežama i sajtovima za diskusiju knjiga pod nazivom „48 zakona moći“ autora Roberta Grina izazvala je pravu raspravu među čitaocima. Dok jedni podržavaju autora i njegove ideje ističući kako uspeh nema cenu, drugi se pak okreću na brutalizam koji promoviše knjiga, i deklarišu je kao toksičnu.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 48 Laws of Power (@48.laws)

Naime, amoralan, lukav, nemilosrdan i poučan, ovaj bestseler New York Times-a sa više miliona primeraka je definitivan priručnik za sve one koji su zainteresovani za sticanje, posmatranje ili odbranu od vrhovne kontrole, koji je napisao autor knjige „Zakoni ljudske prirode“.

U knjizi koju je magazin People nazvao “zapanjujućom” i “fascinantnom”, Robert Grin je destilovao tri hiljade godina istorije moći u 48 suštinskih zakona, crpeći iz filozofija Makijavelija, Sun Tzua, i Karla fon Klauzevica, kao i iz života ličnosti koje je autor upoznao.

Neki zakoni obrađeni u knjizi uče potrebu za obazrivošću, drugi uče vrednost samopouzdanja, a mnogi preporučuju apsolutnu samoodbranu. Svaki zakon, međutim, ima jednu zajedničku stvar: interes za potpunu dominaciju. U hrabrom i zapažajućem dvobojnom pakovanju, „48 zakona moći“ je idealna, bilo da je vaš cilj osvajanje, samoodbrana ili jednostavno razumevanje pravila igre.

 

@doroteasupa1/48 zakona moći Roberta Greena♬ original sound – doroteasupa

Brutalizam ove knjige upravo i jeste glavni razlog zašto je mnogi vole, ali i razlog zašto je dosta ljudi smatra za neprikladnu. Autor ove knjige nikada ne okoliša, on otvoreno piše o tome kako se koristi manipulacija, strategija i prevara kako bi se stekla moć i to je deo koji se ljudima sviđa.

Ipak, ova knjiga ne govori samo o tome kako razumeti moć, već i kako je koristiti na načine koji su često neetični, pa ponekada čak i zlonamerni. Mnogi „kritičari“ na društvenim mrežama se osvrću na etičnost ove knjige, upravo zbog toga se zalažući da se ova knjiga ukine.

Ono što je zanimljivo u vezi ove knjige jeste da je zabranjena u američkim zatvorima, kako ne bi „naučila“ zatvorenike kako da koristeći manipulaciju pobegnu. Ona je takođe bila zabranjena u nekim zemljama zbog svojih kontroverznih ideja. Na primer, u Rusiji je zabranjena 2006. godine zbog toga što se smatra da promoviše ideje koje mogu biti štetne i opasne za društvo.

 

@robertgreene @50cent explains why he thinks it’s important to read “The 48 Laws of Power”. What was your favorite part of the book? Comment below. ⬇️ #robertgreene #50cent #power #fyp #tiktok ♬ original sound – Robert Greene

Prema rečima ruskog tužioca knjiga „sadrži informacije koje mogu dovesti do formiranja neetičkih ponašanja, načina života, i tako dalje. Takvi sadržaji su nezakoniti u Ruskoj Federaciji“. Takođe mnogi smatraju da ideje koje promoviše ove knjiga su nespojive sa ruskim tradicionalnim vrednostima i moralima, tako da su vlasti odlučile da je zabrane i da zaštite društvo od lošeg uticaja. Osim Rusije knjiga je bila zabranjena i u Maleziji.

Premda je prošlo čak osam godina od kada je ovo ostvarenje ugledalo svetlost dana, i dan danas se oko nje vode oštre rasprave, a na vama ostaje da sami odlučite da li ćete je pročitati ili će te se držati dalje od nje.

 

 

 

 

Komentari (1)

  1. U RUS vec postoji klasa koja radi bas ovo sto u knjizi pise. Pa su je zabranili da ne dobiju konkuranciju.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Povezane vesti

Najnovije iz Fun