Aplikacija TikTok u nedelju ujutru prestala je sa radom u Sjedinjenim Američkim Državama.
Mnogi tiktokeri su na društvenim mrežama u suzama pričali koliko su razočarani zbog te odluke, a aplikacije više nije bilo ni u ponudi prodavnice aplikacija Applea i Googlea. Ipak, TikTok je nekoliko sati nakon zabrane objavio da je vratio uslugu za 170 miliona korisnika u SAD-u nakon što je novoizabrani predsednik Donald Tramp rekao da će odložiti zabranu aplikacije kada u ponedeljak preuzme dužnost.
Nakon te objave Amerikanci su na Instagramu i X-u pisali da je nekima društvena mreža odmah proradila, drugi su pisali da su je morali ažurirati, dok trećima TikTok još ne funkcioniše. Odlukom su posebno oduševljeni američki tiktokeri s velikim brojem pratilaca na toj platformi, a neki su se odmah oglasili novim videima, piše Index.hr.
Među prvima se oglasila Aliks Erl, koju na TikToku prati sedam miliona ljudi. 24-godišnja Aliks je na Instagramu podelila trenutak kada je na snagu nastupila zabrana, a sada se oduševljeno vratila na TikTok.
„Zadnja dva dana sam plakala zbog ukidanja TikToka, a sada se sve rešilo u nekoliko sati. Sva sreća da nisam objavila poslednji video koji sam imala spremljen za TikTok. Ovo mi je velika stvar, hvala Bogu“, poručila je Aliks u videu.
Na TikToku se nakon vraćanja platforme u SAD-u oglasila i Čarli D’Amelio, najpraćenija Amerikanka na TikToku. Ona ima 156 miliona pratilaca.
Watch on TikTok
„Pozdrav svima“, rekla je kratko u novom videu koji je objavila na društvenoj mreži. U opis objave je dodala: „Ovo je čudno.“
Adison Rej, koju na TikToku prate 88 miliona ljudi, nakon povratka društvene mreže u SAD oglasila se neobičnim videom u kojem leži na stolici dok je njena prijateljica okreće.
Watch on TikTok
„Imam novi telefon pa nemam drugih videa za objavu. Volim te, TikTok“, napisala je kratko u opis objave.
Tiktoker Brendon Koner, kojeg na društvenoj mreži prati 9 miliona ljudi, izjavio je kako su mnogi Amerikanci mislili da im se TikTok neće nikad vratiti.
Zbog toga su, kaže, mnogi korisnici društvene mreže pre njene zabrane u videima otkrili svoje tajne. Sada, kad su se vratili na TikTok, mnogi povlače ono što su pričali. Brendon je dodao kako ne želi da se TikTok više ikad zabrani u SAD-u.
Brus Hol je takođe jedna od poznatijih američkih tiktokerki, koja ima 42 miliona pratilaca. Javila se kratkim videom.
Watch on TikTok
Na TikToku su se oglasili i mnogi drugi Amerikanci. Tiktoker pod korisničkim imenom Danzy, koji na društvenoj mreži ima dva miliona pratilaca, rekao je: „TikTok se vratio nakon samo deset sati. Ovo je bolesno.“
Zanimljivu reakciju imala je i Hejli Bea Kalil, koju na TikToku prati 11 miliona ljudi. Ona je objavila čak tri videa o povratku TikToka u Ameriku. „Ovo je jako uzbudljivo“, rekla je.
Podsećamo, TikTok je u nedelju uveče objavio da je u procesu „vraćanja usluge“, samo par sati nakon što je ukinuo pristup korisnicima u SAD-u. Tramp je poručio da će u ponedeljak, prvog dana na dužnosti, potpisati izvršnu odluku kako bi omogućio TikToku da privremeno nastavi s radom u SAD-u, istovremeno sugerišući da bi američka vlada mogla preuzeti delimično vlasništvo nad tom društvenom mrežom.
Tramp je u objavi na Truth Socialu, vlastitoj društvenoj mreži, poručio da „neće dopustiti da TikTok ostane u mraku“ nakon što preuzme dužnost predsednika.
„U ponedeljak ću potpisati izvršnu uredbu kojom ćemo odgoditi zakonsku zabranu kako bismo mogli sklopiti dogovor o zaštiti naše nacionalne sigurnosti. Uredbom ćemo takođe potvrditi da neće biti odgovornosti za bilo koju firmu koja je pomogla TikToku da se ugasi pre moje uredbe“, napisao je Tramp u objavi.
TikTok je jedna od najpopularnijih društvenih mreža u SAD-u, a koristi ga oko 170 miliona Amerikanaca, odnosno otprilike polovina ukupnog stanovništva, uključujući mnogo mladih. Kina i SAD su gospodarski i geopolitički suparnici, a činjenica da je TikTok u kineskom vlasništvu godinama brine američke zvaničnike.
SAD smatra da kineska kontrola nad TikTokom predstavlja „ozbiljnu pretnju“ američkoj nacionalnoj sigurnosti, a da Kina nastoji prikupiti ogromne količine osetljivih podataka o Amerikancima kako bi potajno manipulisala javnim mnjenjem. SAD tvrdi da Kina prisiljava firme poput ByteDancea da u tajnosti predaju podatke o korisnicima društvenih mreža te izvršavaju direktive kineske vlade.
Ogromna baza podataka TikToka, smatra SAD, predstavlja snažan alat koji bi kineska vlada mogla iskoristiti za uznemiravanje, regrutovanje i špijunažu te da bi Kina „mogla TikTok iskoristiti kao oružje kako bi naškodila SAD-u“.
Komentari (0)
Trenutno nema komentara. Budite prvi i ostavite komentar.