Search

NE MOŽETE DA SMRŠATE? 5 znakova da su hormoni krivi za salo na stomaku

Life
0
Photo: Pixabay/Bru-nO

Dijete i trening ne pomažu. Jedete zdravu hranu, vežbate a težina ostaje ili čak raste? A najteže je da se oslobodite „šlaufa“? Ispostavilo se da je cela stvar u tome da sa godinama čak i blagi hormonski poremećaj dovodi do ovog problema.



Naime, studije pokazuju da žene u menopauzi, koje primaju terapiju zamene hormona, imaju mnogo niži nivo masti na stomaku nego što je normalno za žene u tom uzrastu. Ali pre nego što odete kod lekara po recept za hormone, možete pokušati da prilagodite nivo hormona prirodnim putem:

  • smanjiti unos šećera;
  • isključiti poluproizvode i brzu hranu iz ishrane;
  • pokušajte da potpuno odustanete od mleka, alkohola, kofeina (barem na neko vreme).

    Ovo će resetovati vaš šećer u krvi i promeniti nivo insulina.

Salo na stomaku i hormoni

Evo 5 sigurnih znakova da je uzrok sala na stomaku samo poremećena hormonska pozadina.

Struk postaje veći čak i ako jedete pravilno

Kako starimo, telo može postati otpornije na insulin, što dovodi do toga da  skladišti masti umesto da ih sagoreva. Kako prolaze kroz menopauzu, žene imaju više etrogena, a dominacija estrogena doprinosi rezistenciji na insulin i to uzrokuje nakupljanje masti u predelu stomaka.

Stalna želja za slatkišima

Insulinska rezistencija počinje da utiče na leptin-hormon koji treba da kontroliše nivo sitosti i da da signal mozgu da prestane da jede. Ali kada ima previše insulina, povećava se i količina leptina. To dovodi do disfunkcije leptinskih receptora. Jednostavno rečeno, alarmni sistem prestaje da radi normalno. Signali o sitosti ne ulaze u mozak, a osoba nastavlja da jede ili čak oseća glad, iako je u stvari sita, želi slatkiše i to se pretvara u začarani krug.

Photo: Pixabay/silviarita

Photo: Pixabay/silviarita

 

Salo na stomaku i redovne promene raspoloženja

Kada žene uđu u menopauzu, nivoi estrogena počinju da značajno variraju. To dovodi do promena raspoloženja i stalnog povećanja masti u predelu stomaka. Ako bezuspešno pokušavate da smršate, nemojte kriviti sebe za nedostatak volje ili samodiscipline. Najverovatnije su vaši hormoni ti koji su protiv vas. Takođe, većina žena sa fluktuacijama estrogena prijavljuje početak depresije ili povremene depresije. Opšti savet je da se ne mučite dijetama, samo jedite normalno i vežbajte za sebe, a ne zarad mršavljenja.

Stalno se osećate pod stresom

Još jedan važan igrač u hormonskoj igri za stomačnu masnoću je kortizol, hormon stresa. Nivo kortizola se povećava kada se telo oseća preplavljeno anksioznošću i strahom. Zatim prelazi u režim preživljavanja i počinje da akumulira masnoću za svaki slučaj.

Nesanica zajedno sa nedostatkom sna i salo na stomaku

Nesanica, uz nervnu iscrpljenost, direktan je znak da su hormoni krivi za debljanje. Nedostatak sna izaziva umor, ali – eto paradoksa – to dovodi do nesanice. U početku je kriv veoma visok nivo stresa. Povišen kortizol dovodi do smanjene funkcije štitne žlezde.  Hormonska ravnoteža je poremećena. I na ovoj pozadini, proizvodnja hormona rasta, koji su odgovorni za rast tkiva, rast mišića i opšte zdravlje, takođe se smanjuje.

Kako skinuti stomak i prirodno „obnoviti“ hormonsku pozadinu

Prvo, zdrava ishrana je najvažnija. U ishrani treba da budu spanać, avokado, prokulice, brokoli, te crveni pasulj sa susamom. Morate prekinuti začarani krug koji dovodi do pogoršanja sala na stomaku.

Donošenje svesnih svakodnevnih odluka o tome šta jedete, koje vežbe radite, koliko sati spavate i kako se nosite sa stresnim situacijama ključno je za borbu protiv hormonske neravnoteže, piše Lepotaizdravlje.rs.

Photo: Pixabay/happyveganfit

Photo: Pixabay/happyveganfit

 

Lekari preporučuju da se odreknete šećera, glutena, mlečnih proizvoda, alkohola i kofeina 40 dana. Konzumirajte samo povrće i proteine. Takođe preporučuje se i povremeni post. Odlična je opcija sistem 16:8 – svaki dan imate osmočasovni prozor za jelo i 16-časovni post preko noći. Ali možete odlučiti u koje vreme je najbolje da „postite“, bilo da je to jutro ili veče. Plus, važni su trening i span od najmanje 7-8 sati. Pošto loš kvalitet sna uništava unutrašnju biohemiju,odmah počinjemo da jedemo kada smo jako umorni.

Uzroci sala na stomaku

1. Neuravnotežena ishrana

 Prekomerna konzumacija rafinisanih, lako svarljivih ugljenih hidrata (slatko, brašno, beli pirinač, griz, banane, grožđe, vino, krompir, gazirana pića itd.) dovodi do nagomilavanja viška telesne masti. Jedite pravilnije, uključite više povrća, zelenila, proteinskih namirnica, te dobrih ugljenih hidrata i masti u svoju ishranu.

2. Smanjena fizička aktivnost, sedeći način života

3. Trudnoća i porođaj

Nakon rođenja deteta, mnoge žene primećuju promene u svojoj figuri i sanjaju da je vrate u prethodno stanje.

4. Nedovoljno vremena za spavanje

 Brojne studije su pokazale da ljudi koji spavaju manje od 7 sati imaju 30% veću šansu da dobiju na težini. Stvar je u tome što su hormoni koji su odgovorni za san i budnost takođe usko povezani sa osećajem gladi i sitosti. Tačan režim spavanja je ključ za vitku figuru.

5. Genetika

Postoji nekoliko vrsta građe tela, u zavisnosti od genetske predispozicije. Tako se kod nekih, masne naslage gomilaju na bokovima i zadnjici, a kod drugih na stomaku, leđima ili rukama…

  1. Stres. Mnogi od nas na poslu i kod kuće doživljavaju hronični stres i emocionalni stres. Stoga posežemo za nezdravom hranom- grickalicama i slatkišima.  Pokušajte da pronađete drugi način da se izborite sa stresom. Šetajte, vozite bicikl, čitajte, izaberite neki hobi… Hrana će doneti samo kratkotrajno olakšanje, a prejedanje će samo dodati višak kilograma.

Važno je razumeti: masnoće na stomaku mogu biti ne samo potkožne, već i visceralne, smeštene u trbušnoj duplji te okružuju unutrašnje organe, jetru, pankreas, creva, a takođe ometaju rad kardiovaskularnog sistema.Takva mast je najviše opasno po zdravlje, jer ometa normalno funkcionisanje organa, provocira razvoj hipertenzije, bolesti kardiovaskularnog i gastrointestinalnog sistema. Zbog toga je neophodno stalno kontrolisati svoju težinu i obim struka.

Comments (0)

There are no comments. Be the first and leave a comment.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Latest from Life